oprac. Paulina Antoniak| 

Horror w Afryce. Nie żyje ponad 70 osób

Ponad 70 osób zginęło, a 200 zostało rannych we wtorkowym zamachu dżihadystów na szkołę żandarmerii i lotnisko wojskowe w Bamako, stolicy Mali - podała agencja AFP, powołując się na źródła wojskowe. Rządząca od 2021 r. krajem junta, która nawiązała współpracę z Rosją, obiecywała wcześniej poprawę bezpieczeństwa w kraju.

Horror w Afryce. Nie żyje ponad 70 osób
Mieszkańcy po ataku w Bamako (EPA, PAP, HADAMA DIAKITE)

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wybuchy zaczęły się we wtorek ok. 5.30 rano w szkole dla żandarmów, gdzie swoją siedzibę mają także elitarne jednostki policji wojskowej oraz w okolicach międzynarodowego lotniska Modibo-Keita, gdzie mieści się wojskowa baza lotnicza 101. Na nagraniach widać, jak nad portem lotniczym unosi się czarny dym.

Do ataków przyznała się "Grupa Wsparcia Islamu i Muzułmanów", zbrojna organizacja dżihadystyczna związana z Al-Kaidą. Francuski dziennik "Le Monde" zauważa, że wtorkowy atak jest kolejną porażką sprawującej od 2021 r. władzę junty wojskowej, która obiecywała poprawę sytuacji bezpieczeństwa w kraju.

Pod dowództwem pułkownika Assimiego Goity Mali zerwało wieloletnie więzi z Francją i kilkoma państwami UE, a nawiązało wojskowe i gospodarcze relacje z Rosją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 12.09

Według opublikowanego w sierpniu sondażu fundacji Friedricha Eberta 91 proc. Malijczyków wierzy, że rosyjska pomoc poprawi bezpieczeństwo kraju.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Działania rosyjskich najemników w Mali przyczyniają się do czystek mniejszości etnicznych w połączeniu z propagandą wzywającą do przemocy - alarmował w niedawnym czasie "Africa Defense Forum" (ADF), magazyn publikowany przez dowództwo regionalne USA w Afryce.

"Nie oszczędzają osób starszych, kobiet i dzieci, których domy są palone, a ziemia, żywy inwentarz i niewielki majątek rabowane" - czytamy na łamach magazynu.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić