Polska otrzymała czas do początku sierpnia 2022 roku, by dostosować wewnętrzne przepisy do tych unijnych. Celem jest wspieranie zasady "work-life balance". Ma ona pomagać rodzicom w godzeniu obowiązków służbowych z wychowywaniem dzieci.
Za sprawą nowelizacji Kodeksu Pracy, urlop opiekuńczy na dziecko zostanie wydłużony – z dwóch do pięciu dni. To bez wątpienia dobra informacja dla ojców i matek małych pociech. Okazuje się jednak, że z dni wolnych mogą skorzystać nie tylko rodzice.
5 dni opieki na dziecko. Czas na zmiany w Kodeksie Pracy
5 dni opieki na dziecko przysługiwać będzie nie tylko rodzicom czy opiekunom dziecka. Może je także otrzymać osoba, która zapewnia opiekę lub wsparcie członkowi rodziny, a nawet lokatorowi tego samego gospodarstwa domowego.
Mowa w tym przypadku o osobach, które wymagają osobistej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych, takich jak choroba, kontuzja czy nagły wypadek. Opiekę można otrzymać w przypadku, gdy wsparcia potrzebuje syn lub córka, matka lub ojciec, małżonek lub małżonka. Ma to jednak być forma urlopu bezpłatnego.
Sierpniowa nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadza jeszcze inną ważną zmianę. Mowa o zapisach dotyczących tzw. siły wyższej, czyli wolnego od pracy w nagłej i nieprzewidzianej sytuacji. W ciągu roku pracownikowi przysługiwać będą 2 dni albo 16 godzin wolnego od pracy. Zachowa on przy tym prawo do 50 proc. wynagrodzenia, które obliczane będzie w czasie urlopu wypoczynkowego.
Urlop opiekuńczy, jak i prawo do skorzystania z wolnego przy tzw. sile wyższej, przysługiwać będzie osobom zatrudnionym na umowie o pracę.
Łukasz Kuczera, dziennikarz Wirtualnej Polski
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.