Na to, jak uatrakcyjnić swoją ofertę edukacyjną i zachęcić młodych ludzi, by po ukończeniu szkoły podstawowej do dalszego kształcenia, wybierali właśnie ich placówkę, wpadły władze Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu.
Od września, na jednym z nowo utworzonych kierunków, uczniowie i uczennice będą uczyć się winiarstwa. Taka specjalizacja powstanie w ramach kierunku technik ogrodnik, a uczący się w klasie o tym profilu uczniowie, między innymi poznają tajniki prowadzenia winnicy oraz dowiedzą się jak prawidłowo dbać o uprawę winorośli.
Czytaj także: Pijasz ten alkohol? Tak wpływa na zdrowie
Jak przekonują eksperci ze stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie, to idealny biznes z przyszłością na tych terenach, który w pełni odpowiada na potrzeby lokalnego rynku pracy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Winiarstwo to prężnie rozwijający się na Dolnym Śląsku biznes. A osoby, które wiedzą, jak prowadzić takie winnice, jak chronić je przed szkodnikami, są i będą niezwykle cennymi pracownikami. Potrzebujemy osób z takimi kwalifikacjami. Winnic na Dolnym Śląsku jest coraz więcej i ktoś musi w nich pracować – przekonuje Nestor Kościański, prezes stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie w rozmowie z Gazetą Wrocławską.
Choć z pozoru może wydawać się, że uprawa winorośli i wyrób wina należą do łatwych, przedmioty, z którymi zetkną się uczniowie w trakcie nauki brzmią profesjonalnie. Jaką konkretnie wiedzę oferuje proponowany przez wrocławskie technikum kierunek?
W ramach nauki w technikum uczniowie dowiedzą się jak uprawiać i pielęgnować winorośl oraz jak założyć i prowadzić profesjonalną winnicę. Poznają też technologie produkcji wina oraz podstawy enologii. Szkoła przygotuje swoich absolwentów także z zakresu somelierstwa oraz turystyki winiarskiej.