Rodzice czasem zastanawiają się, od kiedy dziecko może samo zostać w domu. Wielu z nich twierdzi, że wszystko zależy od tego, jak bardzo jest dojrzałe i przede wszystkim odpowiedzialne.
A co na ten temat mówi prawo? Niestety, o konkretną odpowiedź bardzo trudno. Kodeks wykroczeń jako granicę wskazuje 7. rok życia.
Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany - tak brzmi art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 roku.
Inne informacje przynosi prawo administracyjne i ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Tak brzmią jej zapisy:
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.
Czy w związku z tym dziecko może zostać samo w domu od 8. roku życia? Nie do końca. Jest bowiem jeszcze kodeks cywilny, w którym pojawiło się jeszcze inne podejście do tego wątku.
Czytaj także: Szejk jest wściekły na Putina. "Rosyjskie potwory"
Dopiero wtedy dziecko może zostać samo w domu?
W kodeksie cywilnym zawarto taki zapis: "Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie".
W tym miejscu warto podkreślić, że "małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę". Można więc wnioskować, że sama w domu może zostać dopiero osoba, która ma co najmniej 13 lat... Jak widać, prawo jest w tym aspekcie bardzo zawiłe i wiele zależy od interpretacji.