Zwróciliśmy się do Urzędu do spraw Cudzoziemców m.in. z pytaniem, ile osób trafiło do administrowanych przez Urząd ośrodków. Na część pytań Urząd nie odpowiedział, odsyłając nas do Straży Granicznej.
Na świadczenia socjalne w procedurze o udzielenie ochrony międzynarodowej przyjęliśmy: w lipcu: 943 osoby, w tym 314 do ośrodków. W sierpniu (do 16.08): 454 osoby w tym 177 do ośrodków - brzmi odpowiedź UDSC.
Daje to łącznie 1 397 osób. Tylko w lipcu i do połowy sierpnia. Z tego 491 osób trafiło do ośrodków UDSC. A kolejne grupy wciąż przekraczają granicę. Ale to nie wszystko. Swoje dane podało bowiem także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Ministerstwo: Ponad 2 tys. naruszeń
W sierpniu tego roku na polsko-białoruskiej granicy 2 100 osób usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę. Z tego Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy przez 1 342 osoby, a 758 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach dla uchodźców prowadzonych przez SG. Od początku lipca br. do 17 sierpnia br. z terytorium Polski zostało przekazanych 380 cudzoziemców (w tym również do kraju ich pochodzenia) - czytamy w komunikacie resortu.
491 osób w obozach UDSC i 758 osób, które trafiły do obozów nadzorowanych przez SG, daje to łącznie 1249 osób. Jest to liczba podobna do tej, którą podawaliśmy wczoraj. Rozmówcy o2.pl mówili o umieszczeniu około 1,5 tys. osób w ośrodkach, nie rozbijając danych na obozy UDSC i te nadzorowane przez SG. Zasadne jest pytanie o liczbę osób przyjętych do obozów SG w lipcu.
Według ministerstwa, tylko podczas ostatniej doby Straż Graniczna odnotowała 138 osób, które próbowały nielegalnie dostać się do Polski. Z tego funkcjonariusze udaremnili przekroczenie granicy 130 osobom, a 8 cudzoziemców zostało zatrzymanych.
Sytuacja na pograniczu jest trudna. Do pomocy w regionach najbardziej narażonych na nielegalne przekraczanie granicy skierowane zostało wojsko.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.