IMGW zabrał głos w sprawie noszenia maseczek
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał oficjalne stanowisko w kwestii noszenia maseczek na zewnątrz. Czy warto je nosić, czy nie? IMGW zwraca uwagę na 2 istotne rzeczy.
Sezon jesienno-zimowy wiąże się ze zwiększonym poziomem zanieczyszczeń atmosferycznych. Wielu fachowców, w tym naukowcy IMGW-PIB, rekomenduje noszenie odpowiednio dobranych masek, by ograniczać negatywne skutki oddychania powietrzem złej jakości. Ponadto bieżąca sytuacja epidemiologiczna, związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, jeszcze bardziej powinna nas utwierdzić w przekonaniu, że noszenie maseczek ma znaczenie - przekazał IMGW.
Koronawirus i smog w powietrzu
IMGW zwraca uwagę, że ze spalania węgla i drewna w domowych paleniskach pochodzi 45 proc. zanieczyszczeń. Wśród nich są benzo(a)piren (BaP) oraz pyły PM10 i PM2,5. Dodatkowo transport drogowy to emisja tlenków azotu do atmosfery. Jeśli do tego dodamy jeszcze koronawirusa SARS-CoV-2 i inne wirusy, którymi możemy się zarazić, okazuje się, że noszenie maseczki może nas zabezpieczyć.
Maseczki powinny być czyste
Maseczka pełni funkcję filtra, który jest swoistym sitem przepuszczający i wyłapującym cząsteczki różnej wielkości.
Niestety, taki filtr kumuluje na swojej powierzchni oraz w głębi te cząsteczki, które nie zmieściły się pomiędzy jego oczkami. Oddychając przez mocno zabrudzony filtr (czyli maseczkę), zasysamy część tych zanieczyszczeń, a wydychając powietrze, powodujemy odrywanie pewnej liczby cząsteczek z powierzchni filtra i unoszenie się ich w naszym otoczeniu w postaci chmury o gęstości zależnej od odległości od maseczki i kształcie modyfikowanym przez lokalne pole wiatru (zarówno kierunek, jak i prędkość). Dlatego ważne jest, aby również dbać o czystość tych maseczek – wyjaśnia prof. Mirosław Miętus z IMGW-PIB.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.