Impeachment – co to znaczy?
Słowo "Impeachment"" pochodzi z języka angielskiego i oznacza "postawienie w stan oskarżenia". Dotyczy głowy państwa, wobec której postawione zostały zarzuty, iż mogło dojść z jej przyczyny do złamania prawa.
Przeczytaj także: Zmiana pracy a kredyt hipoteczny
Tę procedurę może wszcząć parlament bądź inne organy legislacyjne państwa. W przypadku, gdy postawione zarzuty okażą się prawdziwe i potwierdzi to wyrok dedykowanej komisji, głowa państwa może zostać odsunięta od dotychczasowego stanowiska, pełnionej funkcji. Dodatkowo staje również przed sądem jak każda inna osoba z postawionymi zarzutami.
Przeczytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Procedura impeachment
Procedura impeachmentu ma swoje korzenie w anglosaskiej tradycji parlamentarnej. W roku 1787 wprowadzono ją również w USA. Informacje na temat procedury impeachmentu można znaleźć w amerykańskiej konstytucji. Jest tam umieszczony zapis o tym, że Kongres może pozbawić stanowiska zarówno prezydenta jak i wiceprezydenta albo ministra mimo tego, że nadal trwa jego kadencja. Warunkiem usunięcia ze stanowiska jest decyzja członków Kongresu – większość z nich musi zgodzić się, że oskarżony dopuścił się przestępstwa, zdrady czy przekupstwa - inaczej mówiąc naruszył prawo.
Przeczytaj także: Emerytura kapitałowa — jak i kto może ją otrzymać?
Warto dodać, że podczas procedury impeachmentu najczęściej dochodzi do powołania dedykowanej komisji parlamentarnej. Ma ona na celu sprawdzanie wiarygodności materiałów źródłowych, a także przesłuchanie świadków.
Przeczytaj także: Akt notarialny a kredyt hipoteczny
Impeachment w Polsce
Procedura impeachmentu najbardziej popularna jest w USA. Właśnie w Stanach Zjednoczonych doszło do tego, że prezydenci państwa otrzymali zarzuty. W stan oskarżenia zostały postawione takie głowy państwa, jak: Donald Trump, Bill Clinton, Andrew Johnson czy Richard Nixon. Ostatecznie nikt z wyżej wymienionych nie musiał zostać usunięty ze swojego stanowiska. Wobec Donalda Trumpa postawiono dwa zarzuty w 2019 roku – po pierwsze wykorzystywanie urzędu do celów prywatnych, po drugie utrudnianie śledztwa, które prowadził Kongres.
Przeczytaj także: Testament notarialny
W Polsce za odpowiednik impeachmentu można w pewnym sensie uznać postawienie przed Trybunałem Stanu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.