Otwarte w 2018 roku muzeum stanęło obok Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, której założycielem również był Tadeusz Rydzyk.
Muzeum, którego utworzenie kosztowało przeszło 200 mln złotych, zostało założone aby upamiętnić historię Polski od jej chrześcijańskich początków po współczesność. To miejsce organizacji różnego rodzaju warsztatów i koncertów. Przez dwa miesiące można tu też było zobaczyć wystawę "Pielgrzym Tysiąclecia", której bohaterem był papież Jan Paweł II. Składała się ona z przeszło 300 niepublikowanych dotąd fotografii z czasu pontyfikau Jana Pawła II, pochodzących ze zbiorów Servizio Fotografico de L'Osservatore Romano - donosi serwis g.pl.
W reportażach fotograficznych zobrazowano ideę spotkania w odniesieniu do ogromnej liczby problemów, osób, kultur i światów, wielkiej miłości do ludzi, poczucia wspólnoty duchowej oraz współodczuwania cierpienia i śmierci - brzmi opis wystawy na stronie internetowej muzeum.
Niepublikowane fotografie Jana Pawła II. Znalazł się rekordzista
Jak donoszą dziennikarze "Super Expressu", którzy odwiedzili wystawę, trafił na nią prawdziwy rekordzista. Ich zdaniem był nim portret Jana Pawła II, prawdopodobnie największy na świecie. Musimy im wierzyć na słowo - eksponatów z wystawy nie wolno było fotografować. Ekspozycję mogliśmy podziwiać do 15 grudnia.
Według założycieli jednym z motywów toruńskiego muzeum ma być "spełnianie przesłania Jana Pawła II".
Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II ma za zadanie promować historię Polski, polskie dziedzictwo, kultywować idee wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. Równocześnie będzie zapraszało do swoistej podróży w poszukiwaniu bycia 'sobą' i odnalezienia korzeni, prowadzącej przez proces zdobywania wiedzy, dojrzałości, wglądu w siebie, historię, kulturę, wartości. Św. Jan Paweł II w swojej książce 'Pamięć i Tożsamość' wskazał, że historyczność człowieka wyraża się we właściwej mu zdolności obiektywizacji dziejów - można przeczytać na stronie toruńskiego muzeum.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.