Nagrania z udziałem premier Finlandii momentalnie obiegły sieć. Na jednym z nich Sanna Marin tańczy i śpiewa na domówce, a na drugim imprezuje w klubie. W tle słychać uczestników imprezy, krzyczących o kokainie. Szefowa fińskiego rządu przyznała, że te nagrania nie powinny trafić do sieci.
Czytaj także: Posłanka na wakacjach. To zdjęcie robi furorę
Źle się stało, że te nagrania stały się publiczne. Spędziłam wieczór z przyjaciółmi. Imprezowali, tańczyli i śpiewali. Nie spożywałam narkotyków, ani niczego poza alkoholem. Robiłam całkowicie legalne rzeczy. Nie widziałam, by inni zażywali narkotyki - tłumaczyła szefowa rządu, cytowana przez fińskie media.
W odpowiedzi na pojawiające się zarzuty premier poddała się badaniom na obecność narkotyków. W poniedziałek 22 sierpnia fiński rząd wydał komunikat, w którym poinformowano, że podczas testu "nie wykryto obecności żadnych narkotyków" u Sanny Marin. Dodano, że premier z własnej kieszeni zapłaciła za przeprowadzenie testu. "Próbka moczu Sanny Marin została przebadana na obecność kokainy, amfetaminy, konopi indyjskich i opioidów" – przekazała doradczyni szefowej rządu Iida Vallin.
Policja w Helsinkach wydała komunikat
Teraz oświadczenie w sprawie opublikowała fińska policja. Jak przekazano w komunikacie prasowym po wstępnym dochodzeniu policja postanowiła nie wszczynać dochodzenia w sprawie udostępnionych nagrań.
"Nie znaleźliśmy na nagraniu lub w inny sposób żadnego powodu, aby podejrzewać przestępstwo" - wyjaśnił w komunikacie inspektor Teemu Jokinen.
Jak dodała policja w Helsinkach, wynik wstępnego śledztwa został ogłoszony, ponieważ pojawiło się kilka zapytań ze strony mediów dotyczących zawiadomienia o przestępstwie.
37-letnia Sanna Marin jest nie tylko najmłodszą premier w historii Finlandii, ale także najmłodszą wśród obecnie urzędujących premierów na świecie. Ma wykształcenie prawnicze, specjalizuje się w prawie administracyjnym. W działalność polityczną zaangażowała się w ramach Socjaldemokratycznej Partii Finlandii.
Sanna Marin przez lata działała w SDP jako przedstawicielka młodzieżówki partyjnej. Pierwszy raz do parlamentu dostała się w 2015 roku, w 2019 roku z powodzeniem otrzymała poselską reelekcję.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.