Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 

InPost testuje nowe paczkomaty. Zasili je słońce

8

Trwają testy paczkomatów autonomicznych. Urządzenia wyposażone w panele fotowoltaiczne i magazyny energii działają bez dostępu do sieci elektrycznej. InPost testuje nową technologię w Polsce i w Europie. Pierwsze doniesienia są optymistyczne.

InPost testuje nowe paczkomaty. Zasili je słońce
InPost testuje autonomiczne paczkomaty (Adobe Stock, ©Wirestock - stock.adobe.com)

Paczkomaty docenia chyba większość ich użytkowników. Ułatwiają życie kurierom oraz osobom oczekującym na przesyłki. Nie trzeba już wyczekiwać na listonosza w oknie. Pozostawioną w paczkomacie przesyłkę można swobodnie odebrać o każdej porze dnia i nocy.

Jak każda technologia, również paczkomaty przeszły długą drogę optymalizacji i unowocześnienia. Pierwszy paczkomat w Polsce stanął w 2009 roku w Krakowie. Od tego czasu firma InPost postawiła ich w całym kraju ponad 7000.

Żeby urządzenie działało, musi być podłączone do prądu. Ale i to InPost postanowił obejść za pomocą technologii. I wprowadza właśnie testowo autonomiczne paczkomaty wyposażone w panele fotowoltaiczne oraz magazyny energii. Dzięki temu mogą one działać bez względu na dostępność sieci elektrycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obraca milionów. Jest przeciwko zatrudnianiu rodziny

Projekt pilotażowy obejmuje na razie dziewięć nowych urządzeń, które postawiono w Krakowie oraz Gdańsku. Firma testuje autonomiczne paczkomaty również na rynku europejskim. Tego typu dwa urządzenia stanęły w Londynie, 3 maszyny zainstalowano we Florencji. Planowane są też testy we francuskim Lille.

"Te nowoczesne maszyny możemy teraz stawiać w lokalizacjach, w których dotąd nie było to możliwe ze względu na brak dostępu do sieci energetycznej" – podaje firma InPost.

W tej chwili testy urządzeń trwają. InPost sprawdza, jak paczkomaty radzą sobie przy zmiennych warunkach pogodowych. I czy energia z paneli słonecznych wystarcza do zasilania urządzenia. Pierwsze doniesienia są bardzo optymistyczne. Żadna z maszyn nie wymagała wymiany akumulatora.

Jeżeli testy przebiegną pomyślnie, to zapewne nowa technologia pojawi się w Paczkomatach w całej Polsce. Nowe urządzenia będą mogły stanąć w miejscach, które do tej pory były niedostępne, właśnie ze względu na brak dojścia do sieci elektrycznej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić