Nie jest tajemnicą, że niebieskie oczy występują rzadziej niż brązowe. Uważa się, że niebieski kolor oczu posiada 90 proc. światowej populacji, natomiast właściciele jasnej karnacji i niebieskiego koloru oczu stanowią jedynie od 1 do 8 proc. całej populacji na Ziemi.
Niebieskoocy zamieszkują głównie Kanadę, Stany Zjednoczone i okolice basenu Morza Bałtyckiego, m.in. Polskę, Niemcy, Litwę, Łotwę czy Szwecję. Ale naukowcy przekonują, że osoby niebieskookie wcale nie pochodzą z tych krajów. Co więcej, wszystkie mają wspólnego prapradziadka i odziedziczyły ten sam mechanizm genetyczny.
Szczegółowe badania jakiś czas temu przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze. Wnioski są bardzo interesujące. Zdaniem badaczy, wszystkie osoby o niebieskiej barwie tęczówki są ze sobą spokrewnione i mają wspólnego przodka, który pochodzi... z terenów współczesnego Afganistanu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy przebadali ponad 800 niebieskookich
Jak wyjaśnił prof. Hans Eiberg z Uniwersytetu w Kopenhadze, "początkowo wszyscy mieliśmy brązowe oczy". Ale to właśnie z okolic gór Hindukusz około 6-10 tys. lat temu dotarła do Europy mutacja genu OCA, która, zdaniem naukowców, odpowiada za wyjątkowy, niebieski kolor oczu.
Gen OCA2 spowodował zmianę w produkcji pigmentu w ciele, doprowadził do zróżnicowania, ''rozcieńczenia się'' kolorów brązu, a ostatecznie do pojawienia się innych kolorów oczu.
Warto podkreślić, że wnioski wyciągnięto na podstawie badań przeprowadzonych na ponad 800 osobach o niebieskich oczach, pochodzących m.in. z Jordanii, Turcji czy Danii.
Osoby o niebieskich oczach są postrzegane jako atrakcyjne, mądre i utalentowane. Wzbudzają szacunek, a jednocześnie wywołują nieuzasadniony lęk.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.