Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Inwazja na Bałtyku? Niemcy ostrzegają, problem jest poważny

16

Niemieckie media przewidują, że na Bałtyku może się pojawić nieoczekiwany problem. Chodzi o niebezpieczne meduzy, które odstraszają turystów na Majorce, ale wkrótce mogą wywoływać lęk przed wchodzeniem do wody także na naszych plażach. Ich pojawienie wiąże się ze zmianami klimatycznymi. Czy problem dotknie również Polski?

Inwazja na Bałtyku? Niemcy ostrzegają, problem jest poważny
Inwazja meduz na Bałtyku? Niemcy ostrzegają (Getty Images, by-studio, ullstein bild)

Portal ruhr24.de informuje, ze według analiz przeprowadzonych przez Centrum Badań Polarnych i Morskich im. Helmholtza w Instytucie Alfreda Wegenera w Bremerhaven wkrótce na Morzu Bałtyckim może wystąpić inwazja meduz. Jest to związane ze zmianami klimatycznymi. Woda w Bałtyku staje się coraz cieplejsza, pojawia się również więcej pożywienia, co może skutkować plagą meduz na niemieckim wybrzeżu.

Niemiecki serwis zauważa, że nadbałtyckie plaże cieszą się dużą popularnością wśród okolicznych mieszkańców i przyjezdnych, jednak już teraz morskie stworzenia zaczynają doskwierać turystom. Niemcy obawiają się, iż może dojść do takiej sytuacji jak na Majorce, gdzie przezroczyste lub różowe meduzy występują bardzo często. Mogą one poparzyć osobę przebywającą w wodzie, co może być bardzo nieprzyjemne w skutkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mieszkańcy Nowego Portu narzekają na pył węglowy

Niebezpieczne meduzy na Bałtyku. Będzie ich więcej?

Portal ruhr24.de zauważa, że zmiany klimatyczne wpływające na rozwój meduz widać już na Morzu Północnym. Temperatura tego akwenu rośnie. W marcu tego roku była ona najwyższa od 1962 roku. Dodatkowo Morze Północne jest płytkie, dlatego szybko się nagrzewa. A to oznacza, że warunki do pojawiania się meduz są wręcz idealne.

Według niemieckich mediów sezon na pojawianie się przezroczystych parzydełkowców przypada w tym roku wyjątkowo wcześniej. Jednym z najgroźniejszych okazów jest meduza ognista, która tak naprawdę nazywa się bełtwa festonowa. Występuje ona już w  głębi Bałtyku, ale może pojawić się przy wybrzeżu, jeśli zniosą ją wiatr i prądy morskie. Jest ona niezwykle niebezpieczna, bowiem jej oparzenie jest bardzo bolesne.

Zmiany klimatyczne mają prowadzić do tego, że niebezpiecznych okazów w naszym polskim morzu może się pojawić więcej. Tym bardziej, że temperatura wody w Bałtyku rośnie niezwykle szybko. W raporcie Instytutu Ochrony Środowiska wskazano, że zrost temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego wynoszący 0,08 stopni Celsjusza na dekadę jest wyższy od średniego wzrostu na całej Ziemi szacowanego na 0,05 stopni Celsjusza. W dokumencie tym napisano, że jednym ze skutków ocielenia się wód Bałtyku może być wypieranie organizmów zimnowodnych przez gatunki ciepłowodne.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić