Biedronki azjatyckie inaczej zwane arlekinami lub biedronkami ninja pochodzą ze wschodniej i środkowej Azji. W 1916 roku Amerykanie sprowadzili ją do Kalifornii, celem ochrony upraw przed owadami wyrządzającymi szkody. Z czasem owad przeniósł się do innych stanów. Ostatecznie gatunek opanował całą Amerykę Północną, Południową oraz Afrykę.
W latach 80. ubiegłego wieku sprowadzono ją z Kanady do Europy, gdzie liczono na to, że poradzi sobie z plagą mszyc. W Polsce pierwsze osobniki zaobserwowano w Poznaniu i okolicach 2006 roku.
Biedronki azjatyckie szukają obecnie miejsc do hibernacji i zimowania. W Azji zwykle migrują w góry, gdzie znajdują schronienie pod kamieniami i w skalnych szczelinach. U nas chowają się do budynków, biorąc je instynktownie za skalne wzniesienia. Zimują też pod korą drzew, pod ziemią, a nawet w dziuplach i skrzynkach dla ptaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Samica biedronki arlekin w ciągu całego swojego życia może znieść nawet do 4 tys. jaj!!!! Arlekiny są inwazyjne i stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek. Mogą ugryźć też ludzi, a te ugryzienia mogą wywoływać alergię - informują leśnicy.
Jak uchronić się przed biedronkami azjatyckimi? Pracownicy Lasów Państwowych radzą, by uszczelnić okna i drzwi, warto zabezpieczyć je siatką. Można użyć mentolu lub kamfory - to je odstrasza.
Jak rozróżnić biedronkę azjatycką od rodzimej siedmiokropki? Biedronki azjatyckie charakteryzują się dużą zmiennością. Nie każda posiada charakterystyczne plamki na przedpleczu, układające się w literkę "M". Niektóre są całe czarne.
W Polsce mamy ok. 80 gatunków biedronek, spośród nich najbardziej znaną jest siedmiokropka. Siedmiokropki są kropka w kropkę do siebie podobne, mają czarne przedplecze z białymi plamkami na bokach i są soczyście czerwone. I nie spotkamy ich w takich gromadach jak biedronki ninja.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.