Różne przyczyny
Na początku policja twierdziła, że Amini doznała ataku serca po tym, jak zabrano ją na policyjny komisariat w celu "pouczenia". Koroner w swoim raporcie nie odniósł się do tego, czy 22-latka poniosła jakiekolwiek obrażenia. Nawiązał do jej upadku w areszcie. W raporcie czytamy, że Amini odzyskała przytomność, a zaraz potem ponownie upadła. Przyczyną miały być "choroby leżące u podstaw" a śmierć mogła być związana z operacją guza mózgu, jaką Amini miała przejść w wieku 8 lat.
"Zmarła z powodu niewydolności wielonarządowej spowodowanej niedotlenieniem mózgu" – czytamy w raporcie koronera.
Inne zdanie na ten temat ma rodzina zmarłej. Jak informuje ich prawnik, zaufani lekarze uważają, że dziewczyna została pobita w areszcie po zatrzymaniu przez "policję moralności". Dodał też, że nie było zgody na to, by zobaczyć ciało Amini.
Czytaj także: Szwecja, Czechy, Francja. Cały świat reaguje na tragedię
Ludzie na całym świecie wyszli na ulice
Śmierć Amini wywołała największą falę protestów w Iranie od prawie trzech lat. Siły bezpieczeństwa użyły przemocy wobec protestujących. Według organizacji praw człowieka zginęło ponad 150 osób, setki zostało rannych i tysiące aresztowanych. Jednak protesty w sprawie Mahsy nie miały miejsca jedynie w Iranie. Marsze i akty solidarności z irańskimi kobietami pojawiły się też chociażby w Niemczech, Holandii, Portugalii, Turcji a nawet Izraelu.
Protestują kobiety całego świata. Na znak solidarności w mediach społecznościowych obcinają sobie włosy. Zrobiła to również belgijska minister spraw zagranicznych, Hadja Lahbib, w czasie posiedzenia w parlamencie w Brukseli. Lahbib, której rodzice pochodzą z Algierii, zapowiedziała że belgijski rząd zwróci się do Unii Europejskiej o nałożenie sankcji na Iran.
Czytaj także: Iran. Brutalny bilans zabitych. Na liście również dzieci
Nakaz noszenia hidżabu został ostatecznie wprowadzony w 1983 r. we wszystkich przestrzeniach publicznych dla kobiet powyżej 9. roku życia. Karą za uchybienie przepisom była chłosta, którą jednak w latach 1990. zniesiono. Ale samo pojęcie nieobyczajności stroju jest bardzo płynne i zależy od luźnej interpretacji funkcjonariusza oraz bieżącej sytuacji w kraju. Jak podają zagraniczne media - w tym roku w więzieniach znajduje się przynajmniej 80 Iranek, które za niezakrywanie włosów odsiadują wyroki powyżej 10 lat.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.