Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Ewa Sas
Ewa Sas | 
aktualizacja 

Przyczyna zgonu Mahsy Amini. Władze Iranu dolały oliwy do ognia?

65

Władze Iranu twierdzą, że 22-letnia Mahsa Amini nie zmarła w wyniku pobicia, a z powodu choroby wywołanej przez operację, którą przeszła w wieku 8 lat. Zatrzymanie kobiety za nieodpowiednie zakładanie hidżabu i jej śmierć na kilka dni po umieszczeniu w areszcie stały się przyczyną największych protestów w Iranie w ciągu ostatnich lat.

Przyczyna zgonu Mahsy Amini. Władze Iranu dolały oliwy do ognia?
Protesty po śmierci Mahsy Amini zorganizowano m.in. w Turcji (PAP)

Różne przyczyny

Na początku policja twierdziła, że Amini doznała ataku serca po tym, jak zabrano ją na policyjny komisariat w celu "pouczenia". Koroner w swoim raporcie nie odniósł się do tego, czy 22-latka poniosła jakiekolwiek obrażenia. Nawiązał do jej upadku w areszcie. W raporcie czytamy, że Amini odzyskała przytomność, a zaraz potem ponownie upadła. Przyczyną miały być "choroby leżące u podstaw" a śmierć mogła być związana z operacją guza mózgu, jaką Amini miała przejść w wieku 8 lat.

"Zmarła z powodu niewydolności wielonarządowej spowodowanej niedotlenieniem mózgu" – czytamy w raporcie koronera.

Inne zdanie na ten temat ma rodzina zmarłej. Jak informuje ich prawnik, zaufani lekarze uważają, że dziewczyna została pobita w areszcie po zatrzymaniu przez "policję moralności". Dodał też, że nie było zgody na to, by zobaczyć ciało Amini.

Ludzie na całym świecie wyszli na ulice

Śmierć Amini wywołała największą falę protestów w Iranie od prawie trzech lat. Siły bezpieczeństwa użyły przemocy wobec protestujących. Według organizacji praw człowieka zginęło ponad 150 osób, setki zostało rannych i tysiące aresztowanych. Jednak protesty w sprawie Mahsy nie miały miejsca jedynie w Iranie. Marsze i akty solidarności z irańskimi kobietami pojawiły się też chociażby w Niemczech, Holandii, Portugalii, Turcji a nawet Izraelu.

Protestują kobiety całego świata. Na znak solidarności w mediach społecznościowych obcinają sobie włosy. Zrobiła to również belgijska minister spraw zagranicznych, Hadja Lahbib, w czasie posiedzenia w parlamencie w Brukseli. Lahbib, której rodzice pochodzą z Algierii, zapowiedziała że belgijski rząd zwróci się do Unii Europejskiej o nałożenie sankcji na Iran.

Nakaz noszenia hidżabu został ostatecznie wprowadzony w 1983 r. we wszystkich przestrzeniach publicznych dla kobiet powyżej 9. roku życia. Karą za uchybienie przepisom była chłosta, którą jednak w latach 1990. zniesiono. Ale samo pojęcie nieobyczajności stroju jest bardzo płynne i zależy od luźnej interpretacji funkcjonariusza oraz bieżącej sytuacji w kraju. Jak podają zagraniczne media - w tym roku w więzieniach znajduje się przynajmniej 80 Iranek, które za niezakrywanie włosów odsiadują wyroki powyżej 10 lat.

Zobacz także: Rafał Zawierucha o wyniku "Niewidzialnej wojny": "Jestem usatysfakcjonowany"
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić