16 lipca Chiny odnotowały rekord temperatury. Termometry w miasteczku Sanbao w prowincji Sinciang pokazały 52,2 st. C.
Rekordowa temperatura w Chinach
Poprzedni rekord, odnotowany w 2015 roku wynosił 50,3 st. C. Temperaturę zmierzono w pobliżu jeziora Ayding w depresji Turpan.
Zaledwie sześć miesięcy wcześniej Chiny pobiły rekord najniższej temperatury. 22 stycznia temperatura w Mohe, mieście w północno-wschodniej prowincji Heilongjiang, spadła do minus 53 st. C, bijąc poprzedni rekord w historii Chin z 1969 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przedłużające upały i coraz wyższe temperatury stanowią wyzwanie dla sieci energetycznych. Uprawy w Chinach niszczeją, a w mediach coraz częściej mówi się o powtórce zeszłorocznej suszy, która była największą od 60 lat.
Czytaj także: Zakazana podczas upałów. Nie pij pod żadnym pozorem
W Pekinie 22 czerwca zanotowano rekordowe 41,1 st. C. Od kilku tygodni temperatura nie spada poniżej 30 st. C. Eksperci ds. klimatu stwierdzili, że cel utrzymania globalnego ocieplenia w granicach 1,5 stopnia Celsjusza jest już poza zasięgiem.
Rosnące temperatury napędzane emisją gazów cieplarnianych powodują wzrost temperatury w Europie i na reszcie naszej planety - powiedział Dr Akshay Deoras z wydziału meteorologii Uniwersytetu w Reading.
Jednak rekordy temperatur padają nie tylko w Azji. W Stanach Zjednoczonych w słynnej Dolinie Śmierci, czyli pustynnym parku narodowym, termometry pokazały 53,3 st. C. Rekord również padł 16 lipca w niedzielę.
Rekord na całej Ziemi również odnotowano w Dolinie Śmierci w Kalifornii. Wynosi 56,67 st. C i został ustanowiony 10 lipca 1913 roku.