Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Jadą do Turcji, by siedzieć w hotelu. Wszystko przez potworne upały

92

Przez upały turyści, zamiast zwiedzać i cieszyć się atrakcjami, siedzą w klimatyzowanych hotelach. Jak informuje "Rzeczpospolita", goście wypoczywający w Turcji cierpią z powodu ekstremalnie wysokich temperatur, co znacząco obniża jakość ich wypoczynku i sprawia, że wakacje stają się mniej przyjemne.

Jadą do Turcji, by siedzieć w hotelu. Wszystko przez potworne upały
Turyści w Turcji wolą siedzieć w pokojach niż wychodzić na miasto lub na plażę (Pixabay)

Prezes tureckiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Menedżerów Hoteli, Hakan Saatçioğlu ostrzega, że postępujące zmiany klimatyczne będą miały coraz większy i bardziej destrukcyjny wpływ na sektor turystyczny.

Według Saatçioğlu, szczególnie dotkliwe będą konsekwencje w kluczowych miesiącach turystycznych, lipcu i sierpniu, ze względu na ekstremalne upały. Jak donosi "Rzeczpospolita", turyści zamiast cieszyć się wakacjami, cierpią z powodu wysokich temperatur.

Wakacje mogą być niekomfortowe zarówno w dzień, jak i w nocy. Goście, którzy z powodu upału boją się opuścić hotel, aby zobaczyć piękno naszych miast, spędzają czas w holu lub w pokojach i zastanawiają się nad sensem takich wakacji - informuje Saatçioğlu, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy trend nad Bałtykiem. "Tajemnicze paczki" na stoiskach kuszą turystów

- Właściciele sklepów koło hoteli już narzekają. Goście hotelowi prawie nie wychodzą w ciągu dnia z powodu upału. Próbują wychodzić wieczorami, ale duża wilgotność powietrza powoduje, że też nie jest to przyjemne - dodaje.

Ekstremalne upały w Turcji

Mehmet Bahar, kierownik programu zarządzania turystyką zrównoważoną na Uniwersytecie w Kapadocji, zauważa, że ekstremalne upały zwiększają zapotrzebowanie na energię elektryczną, co prowadzi do wyższej emisji gazów cieplarnianych i nasila zmiany klimatyczne. Hakan Saatçioğlu dodaje, że w niektórych hotelach mogą występować przerwy w dostawie prądu z powodu przeciążenia systemów.

O ile pięciogwiazdkowe obiekty dysponują wydajnymi generatorami, które radzą sobie z przeciążonymi systemami klimatyzacyjnymi, to hotele o niższym standardzie często nie są tak dobrze przygotowane. Jak donosi "Rzeczpospolita", przerwy te mogą prowadzić do awarii sprzętu, takich jak rozmrażanie zamrażarek, co z kolei obciąża hotelarzy dodatkowymi kosztami związanymi z większym zużyciem energii i naprawami.

Konsekwencje zmian klimatycznych dla turystyki będą wielowymiarowe. To między innymi niedobory energii, przesunięcia sezonów turystycznych, obniżony poziom komfortu turystów, nawet spadek atrakcyjności niektórych obszarów turystycznych, a także odpływ turystów z krajów północnych - podsumowuje Mehmet Bahar.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zmiany klimatyczne dotykają cały świat

Jak informuje "Rzeczpospolita", według obu ekspertów, rozwiązaniem tych problemów jest opracowanie i jak najszybsze wdrożenie praktyk zrównoważonego rozwoju.

Zatrzymanie zmian klimatycznych jest możliwe. Należy na przykład wdrożyć rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną lub oszczędzające energię. Firmy powinny obliczyć swój ślad węglowy i podjąć działania mające na celu jego redukcję - przekazuje Mehmet Bahar.

Hakan Saatçioğlu podkreśla, że zmiany klimatyczne dotykają cały świat, a nie tylko wybrane regiony, dlatego konieczne jest szybkie wprowadzenie zasad zrównoważonego rozwoju. Eksperci uważają, że tylko globalne podejście do tego problemu może skutecznie ograniczyć negatywne skutki zmian klimatycznych dla branży turystycznej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić