Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Jak będzie wyglądać certyfikat covidowy? Znamy szczegóły!

512

Wiemy już, jak wyglądać ma Unijny Certyfikat COVID. Na podstawie dokumentu można będzie w dobie koronawirusa swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej. Gdzie będzie honorowany certyfikat i czy trzeba będzie za niego zapłacić? W artykule wyjaśniamy, na czym będzie polegać.

Jak będzie wyglądać certyfikat covidowy? Znamy szczegóły!
Jak będzie wyglądać certyfikat covidowy? Znamy szczegóły (Getty Images)

Od dłuższego czasu państwa członkowskie Unii Europejskiej pracują nad jednolitym systemem, który zwalniałby podróżnych m.in. z obowiązku przechodzenia kwarantanny po przekroczeniu granicy. Okazuje się, że system Unijnych Certyfikatów COVID jest już gotowy. We wtorek do programu przystąpiła Polska, co oznacza, że dokument można już pobrać lub wydrukować.

Unijny Certyfikat COVID. Jakie informacje będą w nim zawarte?

W dokumencie, oprócz naszych danych, znajdzie się specjalny kod QR, umożliwiający odczytanie informacji o tym czy jesteśmy pełni zaszczepieni, jesteśmy ozdrowieńcami lub uzyskaliśmy negatywny wynik testu na koronawirusa. Certyfikat będzie wydawany po każdej dawce szczepionki, natomiast jego uznawanie będzie zróżnicowane w poszczególnych krajach. W Polsce i wielu innych państwach członkowskich za osobę zaszczepioną uznawany będzie dopiero ten, kto otrzymał wszystkie rekomendowane dawki danej szczepionki.

Unijny Certyfikat COVID będzie można wydrukować samodzielnie lub poprosić o to w przychodni lub punkcie szczepień
Unijny Certyfikat COVID będzie można wydrukować samodzielnie lub poprosić o to w przychodni lub punkcie szczepień (Materiały prasowe)

Unijny Certyfikat COVID. Jak długo będzie ważny dokument?

W przypadku osób zaszczepionych data ważności dokumentu wyniesie rok. W Polsce zostanie on wystawiony dopiero po 14 dniach od podania ostatniej dawki.

Dla ozdrowieńców certyfikat ważny będzie przez 180 dni od daty uzyskania pozytywnego testu na COVID-19. W przypadku osób, które uzyskały negatywny wynik testu PCR lub antygenowego, dokument będzie ważny przez 48 godzin.

Przed podróżą należy sprawdzić zasady wjazdu do kraju, do którego się udajemy. Każde państwo może wprowadzić własne przepisy wewnętrzne i wpuszczać na przykład osoby dopiero 14 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki. Kraje mogą także same określać termin ważności testów na koronawirusa. Pomocnym narzędziem może być aplikacja i strona internetowa Re-open EU https://reopen.europa.eu/pl/.

Certyfikat covidowy. Które szczepionki będą brane pod uwagę?

W tej chwili Unijny Certyfikat COVID można otrzymać wyłącznie po zaszczepieniu preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA). Są to:

  • Comirnaty (Pfizer)
  • COVID-19 Vaccine Moderna
  • VAXzevria (dawniej COVID-19 Vaccine Astra Zeneca)
  • COVID-19 Vaccine Janssen

Państwa członkowskie mogą także indywidualnie uznawać poszczególne szczepionki dopuszczone do użytku przez krajowe instytucje zdrowia publicznego lub rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Unijny Certyfikat COVID. Czy będzie uznawany na świecie?

Dokument będzie honorowany na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. System ma być stopniowo poszerzany o inne kraje, pracujące nad podobnymi rozwiązaniami. O przyłączaniu kolejnych państw decydować będzie Komisja Europejska.

Do czego może przydać się certyfikat w Polsce? Został stworzony z myślą o ułatwieniu podróży zagranicznych i mając go przy powrocie do naszego kraju zostaniemy zwolnieni z kwarantanny. Okazuje się jednak że będziemy mogli z niego skorzystać także na imprezach rodzinnych. Osoby posiadające certyfikat nie będą wliczane do limitów osób.

Unijny Certyfikat COVID. Ile trzeba za niego zapłacić?

Dokument wydawany jest całkowicie bezpłatnie.

Certyfikat covidowy. Czy zastąpi inne dokumenty?

Warto pamiętać, że certyfikat nie zastąpi innych dokumentów podróżnych, takich jak dowód czy paszport. Należy zaznaczyć także, że Unijny Certyfikat COVID nie jest wymagany żeby podróżować.

Czy dzieci także mogą otrzymać dokument? Tak, będzie on dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta tego rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia społecznego w ZUS. Dziecko poniżej 16. roku życia otrzyma certyfikat jeśli ma negatywny wynik testu lub jest ozdrowieńcem.

Unijny Certyfikat COVID. Jak i skąd go uzyskać?

Aby otrzymać certfikat covidowy nie trzeba składać żadnych wniosków. Od 1 czerwca dokument będzie wystawiany automatycznie na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Wkrótce ma pojawić się w aplikacji mojeIKP oraz mObywatel.

Ozdrowieńcy oraz osoby z negatywnym wynikiem testu mogą otrzymać papierowy wydruk od każdego lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Osoby zaszczepione mogą także poprosić o wydruk certyfikatu punkt szczepień.

Najłatwiej jednak samodzielnie pobrać i wydrukować certyfikat. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję:

  1. Wejdź na stronę Internetowego Konta Pacjenta (www.pacjent.gov.pl). Następnie musisz się zalogować. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z instrukcji: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta#jak-sie-zalogować.
  2. Na dole strony znajdziesz kafelek "Certyfikaty". Po jego kliknięciu ukażą się trzy rodzaje certyfikatów: dla zaszczepionych, ozdrowieńców i po wykonaniu testu. Wybierz właściwy i kliknij "Pobierz kod QR".
  3. Wyświetli się certyfikat do wydrukowania. Kartka się składa, dlatego część informacji będzie do góry nogami. Można teraz wydrukować dokument lub pobrać go na komputer czy telefon.
Autor: JKM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić