Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka | 

Jak grom z jasnego nieba. Wiadomość gruchnęła 25 dni po śmierci Jana Pawła II

70

Był 27 kwietnia 2005 roku, od śmierci Jana Pawła II nie minął jeszcze nawet miesiąc. I wtedy jak grom z jasnego nieba spadła wiadomość na temat o. Konrada Hejmo. Jak przekazał szef IPN, o. Hejmo miał donosić na Karola Wojtyłę. On sam od początku utrzymuje, że nie robił tego świadomie.

Jak grom z jasnego nieba. Wiadomość gruchnęła 25 dni po śmierci Jana Pawła II
O. Konrad Hejmo był tajnym współpracownikiem SB - ogłosił wkrótce po śmierci papieża szef IPN (Wikimedia Commons)

O. Konrad Hejmo wstąpił do zakonu ojców dominikanów w 1952 roku. W 1961 roku przyjął w Krakowie święcenia kapłańskie. Dziewiętnaście lat później zaczął pracę w Sekretariacie Episkopatu Polski, gdzie przecięły się jego drogi z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. W tym samym roku duchowny został wysłany do Rzymu, gdzie ostatecznie został wicedyrektorem Delegatury Biura Prasowego Episkopatu Polski w Rzymie.

O. Hejmo chętnie dzielił się z dziennikarzami swoimi spostrzeżeniami i informacjami. Zawsze podkreślał, że należy do bliskiego otoczenia Jana Pawła II. Kariera duchownego prężnie rozwijała się, aż 27 kwietnia 2005 roku, a więc 25 dni po śmierci papieża, media zelektryzowała informacja o tym, że o. Hejmo był tajnym współpracownikiem Służb Bezpieczeństwa PRL.

W zasobach IPN znajdują się dokumenty wskazujące, iż o. Konrad Stanisław Hejmo był w latach 80. tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL o pseudonimach "Hejnał" i "Dominik" — przekazał na konferencji prasowej ówczesny szef IPN prof. Leon Kieres.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Papież jest wprowadzany w błąd? Wiceszef dyplomacji ma nadzieję

O. Hejmo miał donosić na Karola Wojtyłę zarówno gdy ten był metropolitą krakowskim, jak i po wyborze Polaka na papieża. Z ogólnodostępnego raportu IPN dowiadujemy się, że "teczka pracy tajnego współpracownika ps. 'Dominik', a następnie kontaktu operacyjnego 'Hejnał' z lat 1975-1988 obejmuje trzy woluminy, w sumie ok. 700 stron".

Konrad Hejmo donosił na papieża? On sam zaprzecza

O. Hejmo odniósł zarzutów przedstawionych przez prof. Kieresa. W telewizyjnym wywiadzie podkreślił, że nigdy świadomie nie współpracował z SB. Nie wykluczał jednak, że mógł przekazywać informacje w sposób nieświadomy. Wspominał wówczas o "panu M." z Niemiec, który regularnie pojawiał się w Rzymie i nagrywał rozmowy z duchownymi. Opisywał go, jako "przyjaznego człowieka", który był żywo zainteresowany sprawami kościoła.

W późniejszym wywiadzie dla włoskiego "Corriere della Sera" dominikanin przestał nazywać agenta "M.", tytułując go "opiekunem" Andrzejem. Duchowny podejrzewał, że Andrzej współpracował z tajną NRD-owską policją — Stasi.

IPN potwierdził, że oficerem prowadzącym "Hejnała" był Andrzej Madejczyk. Pracował on pod przykryciem w Niemczech Zachodnich. "Laker", bo po takim pseudonimem ukrywał się Madejczyk, mieszkał w Kolonii i choć działał pod egidą niemieckiego wywiadu, tak naprawdę był oficerem polskiej bezpieki.

We wspomnianym wywiadzie dominikanin zapewnił również, że pieniądze otrzymywał jedynie od księży, dla których w tamtym czasie pracował. Z kolei w rozmowie z dziennikarzami "La Repubblica" duchowny stwierdził, że "na początku lat 80. przyjmował pieniądze także od niemieckiego agenta, ale za pośrednictwem innych księży, oraz miał kościelne stypendium w wysokości 50 dolarów miesięcznie".

Nie wszyscy wierzą, że Hejmo by agentem

Nie wszyscy dali wiarę zarzutom o współpracę o. Hejmo z SB. Wielu, w tym m.in. ojciec Ludwik Wiśniewski, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, wskazywało, że współpraca ze strony duchownego miała charakter nieświadomy. Zdaniem o. Wiśniewskiego wskazują na to dokumenty zebrane w teczce o. Hejmo.

Wiary oskarżeniom nie dawali również o. Jacek Salij, który zapoznał się z materiałami zebranymi w teczkach w IPN. - Wiem, że profesorowie piszący raport nie tylko nie przyjęli zastrzeżeń o. profesora, ale w ogóle nie chcieli z nim rozmawiać - mówił o. Hejmo w Wywiadzie rzece pt. "Życie i mój krzyż", jaki z ojcem Konradem Hejmo przeprowadzili Andrzej Gass oraz Stefan Budzyński. Po stronie dominikanina stanął również historyk Peter Raina.

Również dziennikarz śledczy Cezary Gmyz sceptycznie podchodził do informacji, że o. Hejno mógłby świadomie donosić na Jana Pawła II. Mówił, że zawiniło gadulstwo i brak roztropności duchownego.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tak będzie wyglądać McDonald's w 2050 roku? Koreanka pokazała nagranie
Lepiej tego nie rób. Mandat i punkty karne murowane
Niecodzienne sceny w brazylijskim zoo. Wskoczył do stawu z hipopotamami
Europejski kraj ostrzega przed komarami. Przenoszą choroby tropikalne
Julia Szeremeta wraca na ring. Zawalczy o mistrzostwo
Trump wybrał kolejną współpracowniczkę. Ma zostać sekretarzem rolnictwa
Mija 130 lat od przełomowego wynalazku Kazimierza Prószyńskiego
Śmierć policjanta podczas interwencji. Sprawę bada specjalny zespół
Nowe logo na kaskach norweskich skoczków. Amnesty International grzmi
Wyniki Lotto 23.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Wyskoczyli z audi i się zaczęło. Oto powód furii. Wideo w sieci
Nie żyje prokremlowski propagandysta. Sam zgłosił się do służby
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić