Problem pedofilii w Kościele to w ostatnich latach bardzo paląca kwestia. Na światło dzienne wyszło wiele sytuacji, w których duchowni dopuszczali się wykorzystywania seksualnego nieletnich osób.
Już 16 lutego odbędzie się "Dzień modlitwy i solidarności z osobami skrzywdzonymi wykorzystywaniem seksualnym". Z tej okazji w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski zorganizowano specjalne spotkanie, na którym przedstawiciele Kościoła w Polsce poinformowali o postępach w kwestii ochrony ofiar wykorzystywania przez duchownych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak twierdzi ks. Piotr Studnicki z KEP, w pomoc zaangażowane jest ok. 150 osób w różnorodnych diecezjach i zakonach. Ponadto wskazuje on na współpracę z fundacją "Dajemy Dzieciom Siłę", a także Państwową Komisją ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat.
Duże pieniądze na pomoc, ale coraz więcej przypadków wykorzystania
Z okazji wspomnianego dnia przygotowane zostały także specjalne materiały duszpasterskie, które rozesłane już zostały do polskich diecezji i parafii. Swoją działalność rozpoczęła także Fundacja św. Józefa.
W 2023 r. na pomoc bezpośrednią i pośrednią Fundacja wydała 2 miliony 700 tys. zł. Wsparcie bezpośrednie obejmowało m.in. pomoc psychoterapeutyczną, medyczną, prawną, leki oraz pomoc edukacyjną i duchową dla ponad 100 osób skrzywdzonych, z którymi Fundacja jest w stałym kontakcie - przekazała jej prezeska, Marta Titaniec.
O. Adam Żak SJ, Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przekonuje, że w kontekście ochrony małoletnich w Kościele dokonano przełomu. Zaznacza jednak, że problem wykorzystania seksualnego w Kościele narasta wraz ze zwiększaniem się świadomości w tym względzie. Według przekazanych przez niego danych, w ciągu ostatnich czterech lat zgłoszono aż 130 takich przypadków. Jak jednak dodaje o. Adam Żak, jest to jedynie "wierzchołek góry lodowej".