Wzmożone kontrole w Polsce. Abonament radiowo-telewizyjny jest obowiązkowy dla osób, które posiadają w swoim gospodarstwie domowym chociaż jeden taki odbiornik. Na terenie kraju rozpoczęły się wzmożone kontrole. Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w zaledwie cztery miesiące tego roku nałożyły łącznie 6,5 miliona złotych kary na osoby, które posiadają odbiornik, lecz go nie zarejestrowały. Wysokość kary to równowartość 30 abonamentów, a więc 681 złotych.
Abonament RTV 2020. Kto nie ponosi opłaty?
Opłaty nie muszą ponosić m.in osoby po 60. roku życia, które mają prawo do emerytury. Wysokość emerytury brutto nie może przekraczać 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce. Biorąc na tapetę dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2019 rok oznacza to, że osoby, których emerytura nie przekracza 2459,08 zł brutto mogą ubiegać się o zwolnienie z płacenia abonamentu RTV.
Aby załatwić formalności z tym związane, należy udać się do urzędu pocztowego. Tam, do okazania potrzebne będą nam 3 elementy: dowód osobisty, decyzja ZUS o wysokości emerytury w danym roku oraz wymagane przepisami oświadczenie (druk jest dostępny w każdym urzędzie pocztowym). Brak konieczności opłaty za odbiornik wejdzie w życie w następnym miesiącu po załatwieniu wszystkich formalności.
Abonament RTV 2020. Kto nie musi płacić abonamentu RTV?
- osoby po 75. roku życia,
- osoby co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub o całkowitej niezdolności do pracy,
- bezrobotni,
- pobierający świadczenie przedemerytalne,
- osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna określony w Ustawie z 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. inwalidzi wojenni i wojskowi,
- kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- członkowie rodzin pozostałych po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.