RCB zauważa, że sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże i nie zawsze musi być to intencjonalne działanie człowieka. Właśnie dlatego warto być przygotowanym i wiedzieć, co oznaczają choćby wyjące syreny, jak się alarm odwołuje, co należy wtedy zrobić.
Poradnik składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie, druga - wskazówki działania w czasie kryzysu - informuje RCB.
Co można znaleźć w udostępnionym materiale? Zawarto w nim informacje na m.in. na temat tego, jak budować odporność na poziomie rodziny, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich; jak chronić się przed dezinformacją, aby nie ulec np. panice; jak się zachować podczas alarmu i co oznaczają poszczególne sygnały; jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji; jak się zachować w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy sytuacji zakładniczej.
Poradnik RCB. O tym musisz wiedzieć
W poradniku RCB wyjaśniono również, jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy. Pojawiła się tam ponadto lista kontrolna plecaka ewakuacyjnego i tabela uwzględniająca najważniejsze numery i dane, którą należy uzupełnić i mieć przy sobie.
Poradnik oczywiście jest bezpłatny. Znajdziesz go tutaj.