Koronawirus bowiem nie ustąpił. I choć liczba zachorowań maleje, to choroba wciąż jest groźna i zagraża ludzkiemu zdrowiu i życiu. Zapytaliśmy policjantów czy otrzymali wytyczne, związane np. z intensywnymi kontrolami przestrzegania ograniczeń.
Czytaj też: Prowadzili klub go-go. Część gangu to policjanci
Większość policjantów, z którymi rozmawiamy mówi, że konkretnych wytycznych nie ma. I choć wydaje się, że informacje o ewentualnych planach powinny już do funkcjonariuszy spływać, to na razie niewiele jeszcze w tym zakresie wiadomo.
- Nic mi na ten temat nie wiadomo - mówi o2.pl policjantka z warszawskiego ogniwa patrolowo-interwencyjnego. To tacy funkcjonariusze jak ona patrolują ulice Warszawy w samochodach i pieszo.
Jest dopiero 28. Na przypływ informacji o działaniach jest jeszcze czas - dodaje z uśmiechem.
Ale nie znaczy to, że w Warszawie nic nie będzie się w długi weekend działo, a policjanci będą mieli spokojną służbę.
1 maja jest mecz Legia - Wisła. Jak zwykle, podwyższonego ryzyka, wiec mimo wszystko będzie co robić - przekonuje Tomek*, stołeczny policjant.
Dodaje, że 3 maja odbędą się uroczystości na placu Piłsudskiego z okazji rocznicy ogłoszenia Konstytucji. Będzie uroczysta odprawa wart z udziałem najważniejszych osób w państwie, więc i policja będzie miała co robić.
"U nas czeszą mocno"
Póki co, policjanci wciąż jednak mają obowiązek wykonywać zadania. Dlatego nie powinniśmy być zdziwieni, jeśli dostaniemy np. mandat za brak maseczki.
U nas za maseczki czeszą mocno. Sama widziałam jak zatrzymał się patrol i kierowca niemal wyskoczył z auta, ruszając w stronę jakiejś starszej pani, która nie miała maski na twarzy - mówi o2.pl Marta, policjantka z Płocka.
Robić to, co należy
A w innych miejscach kraju? Wydaje się, że na razie również cisza w temacie.
Mamy już grafik. Tak się złożyło, że akurat ja mam służbę przez cały okres majówki ale żadnych wytycznych ani jakichś konkretnych zaleceń nie podawano. Mamy po prostu robić to, co do nas należy - dodaje Kamil z garnizonu dolnośląskiego.
To samo potwierdzają policjanci z północy kraju: Warmii, Mazur i Pomorza.
Ciekawa informacja płynie za to z Opolszczyzny. Według ustaleń o2.pl, Nieetatowy Oddział Prewencji (NOP) ma trafić do Częstochowy, gdzie ma zabezpieczać delegację, która odwiedzi miasto. Na Jasną Górę wybierają się prezydent i premier. Do Częstochowy mają być zwoływani policjanci prewencji z całego województwa opolskiego.