Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga | 

Jak skutecznie radzić sobie z ukąszeniami komarów? Naukowcy już wiedzą

3

Komary choć nie są śmiertelnie groźne, to potrafią przysporzyć ogromny ból głowy po ewentualnym ugryzieniu. Uciążliwe ugryzienie może z nami trwać nawet przez tydzień. Dlatego naukowcy nie mają wątpliwości, ran nie należy drapać. A jak zapobiec swędzeniu?

Jak skutecznie radzić sobie z ukąszeniami komarów? Naukowcy już wiedzą
Ukąszenie komara bywa bolesne. (Getty Images, Joao Burini)

Według amerykańskiego Centurm Zwalczania Chorób, podczas ukąszenia komar wstrzykuje do naszej skóry ślinę, która zawiera antykoagulant. To z kolei zapobiega krzepnięciu krwi, co umożliwia komarowi nasycenie się krwią potrzebną do złożenia jaj. Toksyny w ślinie są przyczyną uczucia swędzenia i ciepła w miejscu ukąszenia.

Portal BuzzFeed cytuje dr Bobbi Pritt, która wyjaśnia, że nasz organizm reaguje na ślinę komara, uwalniając histaminy i leukotrieny. Reakcja ta różni się u każdej osoby, co powoduje, że niektórzy odczuwają intensywne obrzęki i ból, podczas gdy inni mają jedynie lekko swędzące bąble.

Niezależnie od reakcji, lekarze są zgodni co do jednej rzeczy: nie należy drapać ukąszeń. To może wprowadzać bakterie do rany, co może prowadzić do poważnych infekcji, takich jak zapalenie tkanki łącznej, czy liszajec. Drapanie powoduje również uwalnianie przez organizm większej ilości histamin, co zwiększa swędzenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niebezpieczne znalezisko w lesie. Skala odkrycia była ogromna
Aby szybko wygoić ukąszenia, należy najpierw umyć je mydłem i wodą, co usuwa bakterie mogące powodować infekcje. Następnie warto nałożyć na ukąszenie lód na około 10 minut, aby zredukować swędzenie, stan zapalny i ból. Kolejnym krokiem jest zastosowanie kremu przeciwświądowego, takiego jak kalamina czy hydrokortyzon, który łagodzi swędzenie i zapobiega drapaniu - cytuje portal Pamely Frable, z Wydziału Pielęgniarstwa w Teksasie.

Jeśli nie mamy pod ręką kremu, możemy zrobić domową pastę z jedną łyżką sody oczyszczonej i odrobiną wody. Należy nałożyć ją na kilka minut na ukąszenie, a następnie zmyć. To domowe rozwiązanie zmniejsza swędzenie i zapobiega drapaniu.

Należy również monitorować ukąszenie przez tydzień lub dwa, zwracając uwagę na objawy takie jak gorączka, wysypka, silne bóle głowy czy dezorientacja, które mogą wskazywać na choroby przenoszone przez komary, jak Zika, denga czy wirus Zachodniego Nilu.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić