Badanie zostało przeprowadzone na 746 członkach amazońskiego plemienia Tsimane. Okazuje się, że pomimo braku dostępu do opieki zdrowotnej, aktywny tryb życia rdzennych mieszkańców Amazonii sprawia, że ich mózgi starzeją się nawet 70 proc. wolniej niż ludzi Zachodu. Dużą rolę odgrywać ma także dieta, składająca się głównie z warzyw, ryb i chudego mięsa.
Zaskakujące odkrycie. Ich mózgi starzeją się o 70 proc. wolniej
Naukowcy porównali skany mózgów członków plemienia Tsimane z trzema zachodnimi populacjami w Stanach Zjednoczonych i Europie. Okazuje się, że rdzenni mieszkańcy Delty Amazonki są znacznie mniej narażeni na zanik tkanki mózgowej, prowadzący na starość do demencji i zaburzenia funkcji poznawczych.
Badania dostarczyły nam bardzo wielu interesujących danych. Pokazały jak bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie może mieć współczesny tryb życia – powiedział jeden z autorów badania, Andrei Irimia.
Naukowcy twierdzą, że aktywny tryb życia może także minimalizować ryzyko chorób serca. Zdaniem badaczy, to ostrzeżenie dla mieszkańców krajów zachodnich.
Siedzący tryb życia i dieta bogata w cukry i tłuszcze czynią nas bardziej podatnymi na różnorakie schorzenia, takie jak choroba Alzheimera – piszą uczeni.
Amazońskie plemiona starzeją się wolniej. To kolejne takie badanie
To kolejne badanie naukowe przeprowadzone z udziałem członków amazońskiego plemienia Tsimane. Wcześniejsze ustalenia wskazują, że sposób funkcjonowania rdzennych mieszkańców Amazonii znacznie przyczynia się do zmniejszania ryzyka chorób serca. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia przyczynią się do polepszenia jakości życia ludzi na całym świecie.
Obejrzyj także: Katastrofa to kwestia czasu. Niebezpieczne wraki na dnie Morza Bałtyckiego