Od kilku godzin w południowej Polsce trwa walka z powodzią. W wielu miastach i wsiach woda przekroczyła stan zbliżony do tego w 1995 roku, czego konsekwencją było zalanie ulic i budynków oraz zerwanie linii wysokiego napięcia. W efekcie tysiące mieszkańców zostało bez prądu, bieżącej wody, gazu, a nawet dachu nad głową.
W niektórych miejsca sytuacja była tak poważna, że konieczne okazało się przeprowadzenie ewakuacji. Do mieszkańców najbardziej zalanych miejscowości, ratownicy mogli dotrzeć jedynie za pomocą helikopterów. W związku z tym władze zaapelowały, by każda osoba chcąca się ewakuować, wywiesiła białą flagę.
W ten sposób ułatwia się ratownikom misje, ponieważ doskonale wiedzą, do jakiego domu konkretnie dotrzeć. Jednak to nie jedyny wskazówki, jakie możemy przekazać w ten sposób służbom w trakcie ewakuacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Kłodzko pod wodą. Rekord stanu wód z 1997 roku pobity
Co zrobić w trakcie w czasie ewakuacji?
W wielu dotkniętych powodziom miejscowościach prowadzone są akcje ewakuacyjne. Oto bardzo ważne informacje, z którymi warto się zapoznać, nawet jeżeli w tym momencie jesteście bezpieczni w swoich domach. Wskazówki te, mogą wam kiedyś nawet uratować życie w kryzysowej sytuacji! — przypominają łowcy burz
Jak przypominają władze samorządowe oraz Łowcy Burz istnieje kilka wskazówek, które możemy przekazać ratownikom. Przede wszystkim chcąc skorzystać z ewakuacji, pamiętajmy o poprawnej postawie. Widząc helikopter, wyprostujmy się i wyciągnijmy ręce do góry. Nie machajmy! Nieskazane jest również podniesienie zaledwie jednej ręki.
W przypadku kolorów flag tutaj poza białą warto znać także znaczenie koloru czerwonego. Materiał w tym kolorze wywieszony w czasie kataklizmu jest dla ratowników jasnym znakiem, że w danym domu potrzebna jest pomoc medyka. Niebieska flaga oznacza zaś potrzebę dostarczenia wody i jedzenia.