Jak wysłać list do więzienia?
Wiele osób ma wątpliwości przed wysłaniem listu do osoby przebywającej w więzieniu. Rozterki dotyczą zarówno treści listu, tego co pisać, na ile można sobie pozwolić, oraz jak w prawidłowy sposób zaadresować kopertę.
Nadawcy wahają się także, czy list wysyłać jako zwykły czy priorytet. Wątpliwości są jak najbardziej naturalne. Chcąc wysłać list do więźnia warto wiedzieć o kilku istotnych kwestiach.
Czytaj także: Krajowy Rejestr Długów – co to jest i jak tam trafić?
Jak wysłać list to więzienia - treść listu
Niektórzy zastanawiają się, jakie tematy można poruszać w liście pisanym do więźnia. Tak naprawdę nie ma żadnych ogólnych zasad co do treści listu. Generalna zasada jest taka, żeby nie pisać o ucieczce i nie udzielać jakichkolwiek informacji, które mogą być pomocne w ucieczce.
Czytaj także: SD-Z2 - jak wpisać udział?
Poza tym w liście można pisać o wszystkim, ale trzeba mieć świadomość, że treść korespondencji przechodzi przez cenzurę - to znaczy, że każdy lisy czyta wychowawca. Od indywidualnego podejścia zależy, jak bardzo angażuje się on w treść listu; jedni czytają bardzo dokładnie, inni jedynie pobieżnie. Mimo wszystko lepiej mieć świadomość, że ta korespondencja jest dokładnie czytana i analizowana.
Co się dzieje w przypadku, gdy list przejdzie przez cenzurę i potem się okaże, że zawiera niepożądane informacje? Treść uznana przez prokuratora za niewłaściwą jest jednoznaczna z przekazaniem listu do akt spraw, którymi objęty nie więzień.
Jak zaadresować list do osadzonego?
Kolejną kwestią jest zaadresowanie listu do osoby osadzonej w więzieniu. Nie różni się to bardzo od standardowego adresowania listów. W lewym górnym rogu należy wpisać swoje dane (jako nadawcy), zaś w prawym dolnym dane adresata.
Czytaj także: Czek imienny - co to jest i jak go zrealizować?
Aby list trafił do odbiorcy trzeba wpisać dane jednostki, w której przebywa i jego dane. Dodatkowo wpisuje się obok nazwiska więźnia imię jego ojca. Tak wygląda przykład poprawnie napisanego adresu:
Areszt Śledczy Warszawa Białołęka
Piotr Markowski (syn Jana)
ul. Ciupagi 1
03-016 Warszawa
Dobrze wiedzieć także, co można włożyć do koperty z listem. Otóż do listu można dołączyć koperty i znaczki, by więzień mógł odpisać, a także gazety, zdjęcia, krzyżówki czy kartki. Nie obowiązują żadne limity nadawania i odbierania korespondencji przez więźnia.
Czytaj także: Zasiłek opiekuńczy - co to jest i komu przysługuje?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.