pogoda
Warszawa
15°

Jak z dwóch różnych światów. Tak zmieniała się propaganda Putina

Rosyjscy dziennikarze sprawdzili, jak zmieniła się narracja rosyjskiej propagandy po roku wojny w Ukrainie. Okazuje się, że obecnie prowadzący propagandowych programów mówią o "specjalnej operacji wojskowej" w zupełnie inny sposób i łagodzą narrację.

Jak z dwóch różnych światów. Tak zmieniała się propaganda Putina
Skabiejewa przyznała, że warto się bać amerykańskiego uzbrojenia (Twitter)

Cytaty z różnych rosyjskich programów propagandowych zebrali dziennikarze portalu "Meduza". Zwrócili oni uwagę, że propaganda, która płynie do rosyjskiego widza obecnie, zupełnie nie przypomina tej, która obowiązywała rok temu, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę i straszyła świat bronią nuklearną.

Nazywali Ukrainę "agresorem"

Początkowo propaganda opierała się na przemówieniu Putina, które zostało wyemitowane w rosyjskiej telewizji w nocy z 23 na 24 lutego, w której rosyjski przywódca uzasadniał rozpoczęcie tzw. specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy koniec wojny? "O tym będzie decydował Zachód"
NA ŻYWO

Propaganda oskarżała Ukrainę o agresję na "bezbronnych mieszkańców Donbasu" i nawoływała wojsko tego kraju do poddania się. Zapewniała, że "wygrać z rosyjską armią się nigdy nie uda", a dowództwo kraju - w tym prezydent Wołodymyr Zełenski - ucieknie za granicę.

Przekazywali kłamstwa o wojnie. A to mówią teraz

Tzw. dziennikarze przekonywali rosyjskiego widza, że "Ukraińcy witają rosyjskich wyzwolicieli z otwartymi ramionami", zachodnia broń Ukrainie nie pomoże, a sprzeciwiają się wojnie jedynie "zdrajcy Rosji". Propaganda kreowała w ten sposób wewnątrz kraju jeszcze więcej wrogów.

W ciągu roku przekazywana rosyjskim widzom "prawda" o wojnie wyraźnie się zmieniła. Liczne niepowodzenia "specjalnej operacji wojskowej" spowodowały, że nawet propagandyści musieli stworzyć nową prawdę.

"Wojna z NATO była nie do uniknięcia"

W propagandowych programach mówili, że "wojna z NATO była nie do uniknięcia" i ten konflikt "potrwa długo". Prowadzący i eksperci w rosyjskiej telewizji pytali Putina, dlaczego podjął decyzję o rozpoczęciu "operacji specjalnej" tak późno.

Zmianę narracji rosyjskich propagandystów zauważył również amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). W styczniu analitycy zwrócili uwagę na wypowiedź Putina z okazji zakończenia blokady Leningradu.

Rosyjski przywódca powiedział wówczas, że siły radzieckie przerwały "ludobójstwo Leningradu" nazistowskich Niemiec i porównał to z tym, jak współczesna Rosja walczy z "ukraińskimi neonazistami" w Donbasie. ISW uważa, że celem takiej wypowiedzi jest zwiększenie poparcia dla przedłużającej się wojny.

Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.04.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Biebrzański Park Narodowy płonie. Służby walczą bez wytchnienia
Tragedia na Sardynii. Polak zmarł na pokładzie samolotu
Watykan podał przyczynę śmierci papieża Franciszka
Szokujący pomysł burmistrza z USA. Chce podawać fentanyl bezdomnym
Klaudia zginęła w wypadku. Poruszające, jak żegna ją szkoła
45-letni kardynał na konklawe. Ukończył polskie seminarium
Karmiła piersią na weselu. Tak zareagowali przyjaciele. "To bolało"
Koszmar na Malediwach. Rosjankę chwycił rekin. "Ból niewyobrażalny"
Sceny z festiwalu. Byk wpadł w tłum gapiów
Zabili jej syna. Tak wspomina rozmowę z papieżem. "Odczuł nasz ból"
Siedział na szlaku i ogryzał patyk. Niezwykłe nagranie z Tatr
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić