Na początku grudnia Janusz Waluś wylądował na lotnisku Chopina w Warszawie. Decyzję o deportacji podjął Sąd Konstytucyjny RPA w 2022 roku, a koszty powrotu pokryła polska ambasada.
Po prawie 30 latach spędzonych w południowoafrykańskim więzieniu, Waluś został warunkowo zwolniony, co wywołało protesty w Republice Południowej Afryki.
Jego córka, Ewa w rozmowie z echodnia.eu przyznała, że jeszcze nie miała z nim kontaktu. Obawia się, że jej poglądy i ojca bardzo rozmijają się. Przyznała jednak, że walczyła o to by jej ojciec opuścił przedterminowo więzienie w RPA. -- Uważam, że moja misja skończyła się - wyznała radomianka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszyscy wiedzieli, jaką zbrodnię popełnił mój ojciec, ale nie odczułam, z nielicznymi wyjątkami, stygmatyzowania, etykietowania, napiętnowania. Zawsze miałam wsparcie i zrozumienie, że za grzechy bliskiego członka rodziny nie można przecież odpowiadać - dodała kobieta.
Kim jest Janusz Waluś?
Janusz Waluś urodził się na Podhalu, w Zakopanem. W 1981 r. wyemigrował do RPA, dołączając do ojca i brata, którzy przybyli tam w połowie lat 70. Razem z ojcem prowadził niewielką hutę szkła. Po jej upadku, został kierowcą ciężarówki. W 1986 r. Waluś przyjął południowoafrykańskie obywatelstwo i zaangażował się w politykę. Wstąpił do neofaszystowskiej organizacji Afrykanerski Ruch Oporu, która domagała się utrzymania systemu segregacji rasowej w RPA.
10 kwietnia 1993 r. 40-letni wówczas Janusz Waluś zastrzelił Chrisa Haniego, czarnoskórego lidera Partii Komunistycznej, przed jego domem w Boksburgu obok Pretorii.
Wychodził ze swojego samochodu. Wsadziłem pistolet Z88 za pasek z tyłu moich spodni i podszedłem do niego. Nie chciałem strzelać w plecy, więc zawołałem: mister Hani! Odwrócił się, a ja wyciągnąłem pistolet i strzeliłem w niego. Kiedy się przewracał, strzeliłem drugi raz. Tym razem w głowę. Kiedy upadł na ziemię, oddałem jeszcze dwa strzały w skroń. Zaraz potem wsiadłem do samochodu i odjechałem stamtąd najszybciej, jak to było możliwe - relacjonował Waluś przed sądem.
Po zabójstwie w 1993 roku, mężczyzna skazany został na śmierć. W 2000 roku zamieniono ją na dożywocie, by po dwóch dekadach złagodzić ostateczny wymiar kary.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.