Rząd Japonii planuje wypompować ponad milion ton wody zanieczyszczonej radioaktywnymi odpadami wprost do Oceanu Spokojnego. Pochodzi ona z elektrowni jądrowej Fukushima. Woda służyła do chłodzenia rdzenia reaktora po katastrofie z 2011 roku.
Japonia pozbędzie się miliona ton radioaktywnych odpadów. Trafią do oceanu
Japonia od lat zastanawiała się, co zrobić z błyskawicznie rosnącą ilością radioaktywnych ścieków. Do końca miesiąca ma zapaść decyzja o spuszczeniu ich do oceanu. Ma pozwolić to na dalsze sprawne funkcjonowanie elektrowni.
Obecnie zanieczyszczona woda jest przechowywana w ponad 1000 zbiornikach. Fukushima wytwarza 170 ton radioaktywnego produktu ubocznego dziennie, w związku z czym przestrzeń magazynowa szybko się wyczerpuje. Szacuje się, że miejsce skończy się latem 2022 roku.
To decyzja, z którą nie możemy dłużej zwlekać – powiedział sekretarz rządu Katsunobu Kato.
Wcześniej japoński rząd rozważał zbudowanie większej liczby zbiorników lub próbę odparowania zanieczyszczonej wody do atmosfery. Eksperci zalecili jednak wypuszczenie jej do oceanu, jako najbardziej wydajne rozwiązanie. Proces wypompowywania wody ze zbiorników miałby rozpocząć się w 2022 roku i potrwać około 30 lat.
Japonia chce uwolnić odpady do oceanu. Rybacy protestują
Perspektywa uwolnienia radioaktywnych odpadów do oceanu budzi obawy lokalnych rybaków. Twierdzą oni, że może to całkowicie zniszczyć ich przemysł.
Jesteśmy przerażeni. Jeśli okaże się, że choć jedna ryba przekracza normy promieniowania, stracimy zaufanie ludzi – powiedział jeden z rybaków, cytowany przez agencję Kyodo.
Szef konfederacji japońskich spółdzielni rybackich Hiroshi Kishi powiedział w zeszłym tygodniu urzędnikom, że spuszczenie zanieczyszczonej wody do oceanu może mieć „katastrofalny wpływ” na branżę rybacką. Zaraz po katastrofie elektrowni z 2011 r. całkowicie wstrzymano połowy w rejonie elektrowni. Pomimo wznowienia połowów w ostatnim czasie, lokalni rybacy nadal nie mogą sprzedawać swoich ryb za granicą.
Katastrofa elektrowni jądrowej Fukushima
W 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi doszło do katastrofy elektrowni jądrowej w Fukushimie. Wymusiła ona ewakuację 150 tys. ludzi z obszaru w promieniu 20 km od elektrowni. Szacuje się, że proces całkowitego oczyszczenia radioaktywnych odpadów z terenu elektrowni potrwa jeszcze wiele lat.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.