"Uwaga! W dn. 4-17.04 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - czytamy w rozesłanym rządowym alercie.
Alert RCB wysłano do odbiorców przebywających na terenie województw:
- lubelskiego;
- mazowieckiego;
- podlaskiego;
- kujawsko-pomorskiego – powiaty: brodnicki; rypiński; lipnowski; włocławski; golubsko-dobrzyński; aleksandrowski; radziejowski; wąbrzeski; toruński.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Akcja szczepienia lisów. Na co powinniśmy uważać?
Akcja szczepienia lisów polega na zrzuceniu doustnej szczepionki, umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, koloru brunatno-zielonego o rybnym zapachu. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.
Przez dwa tygodnie od jej wyłożenia powinniśmy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Psy powinny być prowadzone na smyczy, a koty trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt czworonoga ze szczepionką powinniśmy natychmiast zgłosić do lekarza weterynarii.
Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.
My także nie powinniśmy dotykać szczepionki. Lisy bowiem jej nie przyjmą, jeśli wyczują zapach człowieka. Każdy kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W razie kontaktu skóry z przynętą lub płynną zawartością szczepionki, miejsca te należy starannie przemyć wodą z mydłem.
Mimo dużego postępu medycyny, wścieklizna jest nieuleczalna i zawsze kończy się śmiercią. Wg danych WHO rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce.
Czytaj także: Strach w Bieszczadach. Dzikie zwierzęta pogryzły ludzi
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.