Podczas konferencji "H2Szczecin – Wodór Napędem Regionów" prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, podkreślił konieczność transformacji energetycznej w Polsce i Europie. Wskazał, że największym przeciwnikiem tych zmian jest Rosja, która posiada ogromne złoża paliw kopalnych.
Putin nienawidzi Zielonego Ładu, bo zostanie z nieprzebranymi złożami gazu — stwierdził Buzek.
Buzek przypomniał, że transformacja energetyczna jest realizowana nie tylko przez Unię Europejską, ale także przez USA i Chiny. Wskazał na przykład Kalifornii i Massachusetts, które prowadzą politykę niemal bezemisyjną. Zauważył, że Chiny produkują dwa razy więcej wiatraków dziennie niż cała Europa Zachodnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas konferencji Buzek określił się jako "szaman" polityki wodorowej UE, przypominając o swojej pracy nad dyrektywami dotyczącymi wodoru i gazu ziemnego. Podkreślił, że rozwój gospodarki wodorowej w UE jest trudniejszy niż w USA z powodu różnorodności systemów prawnych i podatkowych w 27 państwach członkowskich.
Polska na drodze do zielonego wodoru
Buzek zaznaczył, że Polska zajmuje trzecie miejsce w UE w produkcji szarego wodoru, ale celem jest produkcja zielonego wodoru z energii odnawialnej. Województwo zachodniopomorskie jest liderem OZE w Polsce. Unijne regulacje przewidują "bardzo szczodre finansowanie" budowy połączeń wodorowych, a w Polsce planowane są dwa rurociągi.
Buzek podkreślił, że przyszłością jest energetyka rozproszona, oparta na różnych źródłach, takich jak farmy wiatrowe. W Polsce kluczowe będą także atom i magazyny energii. - Wiatr nie zawsze wieje, słońce nie zawsze świeci, więc kluczowe jest magazynowanie energii — powiedział Buzek. Prognozował wygaszanie elektrowni węglowych, wskazując na kończące się złoża węgla na Śląsku i w Bełchatowie. - Najlepiej byłoby mieć ogrzewanie na prąd, a prąd z atomu — dodał.
Konferencja "H2Szczecin" odbywa się po raz trzeci, a jej organizatorami są Klaster Metalika dla przemysłu przy Uniwersytecie Szczecińskim oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Wydarzenie towarzyszy Konwentowi Marszałków i obradom Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.