W naszym kraju istnieje 41 diecezji rzymskokatolickich. Niektóre z nich występują w formie archidiecezji, a więc wyższej jednostki administracji kościelnej. Na czele każdej z nich staje arcybiskup lub biskup, ale nie brak także biskupów pomocniczych, wspierających organizację pracy Kościoła.
Choć znakomita większość biskupów to starsi i bardziej doświadczeni duchowni, w naszym kraju nie brak także znacznie młodszych zwierzchników diecezji. Jak donosi portal deon.pl, w Polsce mamy trzynastu biskupów, którzy urodzili się po roku 1970. Czworo z nich to z kolei duchowni znajdujący się przed pięćdziesiątką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Młodzi biskupi w Polsce. Wszyscy przed 50-tką
Wszyscy zostali wyświęceni stosunkowo niedawno - nominacje uzyskali bowiem w 2022 roku. Pracują oni na rzecz czterech diecezji: opolskiej, wrocławskiej, zielonogórsko-gorzowskiej i gdańskiej.
Najmłodszym z polskich hierarchów tego stopnia jest wrocławski biskup pomocniczy, Maciej Małyga. To 45-letni duchowny, wyświęcony na księdza w 2002 r. Przed objęciem biskupstwa był m.in. wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu czy też pracował we wrocławskim seminarium duchownym.
Zwierzchnikiem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest bp Adrian Put. Urodzony w 1978 r. duchowny w przeszłości odpowiadał za lokalną redakcję tygodnika "Niedziela" . Tuż przed uzyskaniem święceń biskupich był także proboszczem w dwóch parafiach.
W polskich diecezjach pracuje także dwóch biskupów urodzonych w 1976 r. To bp Waldemar Musioł (diecezja opolska) oraz bp Piotr Przyborek, pełniący obowiązki biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej.