W trakcie I Konferencji Naukowej Najlepszych Naukowców w Świecie, która odbyła się na Politechnice Śląskiej, prof. Marian Turek przedstawił technologię produkowania soli z wód wymagających odsolenia. Stosowanie procesów takich jak nanofiltracja czy odwrócona osmoza pozwala na efektywne zatężanie solanek i tworzenie soli o wysokiej jakości przy minimalizacji zużycia energii.
Ograniczyć zrzut wód pokopalnianych można przez wytworzenie soli warzonej, czyli po prostu kuchennej. Ta sól może być również wykorzystana do celów przemysłowych, tak samo jak sól pozyskiwana w kopalni soli czy też przez podziemne złoża — zauważył Turek.
Dodatkowo, jak wyjaśnił, metoda ta jest wyraźnie bardziej ekonomiczna i energooszczędna niż dotychczasowe metody dostępne na rynku. Obecnie, rocznie około 4 mln ton solanki z polskich kopalń trafia do Odry i Wisły. Według profesora, aby zmniejszyć problem zasolenia tych rzek, konieczne jest ograniczenie ilości zrzucanej do nich soli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie problemu zasolonych rzek
Jako przykład wykorzystania tego typu rozwiązań naukowiec podaje kopalnie Budryk, która od jakiegoś czasu pozyskuje sól z wód pokopalnianych. W efekcie na ok. 65 tys. ton soli spożywczej wprowadzonej do obrotu, 35 tys. ton pochodzi z odsolenia wód dołowych.
Podczas konferencji podkreślono, iż wysokie koszty związane z energochłonnym procesem odparowania wody to główny czynnik podnoszący koszty unikania zrzutu soli do rzek. Dlatego właśnie proponuje się rozwiązania membranowe, które pozwalają na uzyskanie soli przy znacząco niższym zużyciu energii.
I Konferencja Naukowa Najlepszych Naukowców w Świecie, która odbyła się na Politechnice Śląskiej, zgromadziła naukowców wyróżnionych na podstawie wskaźników cytowań ich publikacji, prezentujących swoje innowacyjne rozwiązania i badania. Wydarzenie to stanowiło okazję do wymiany wiedzy między przedstawicielami nauki zajmującymi się różnymi dziedzinami.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.