Od wybuchu wojny w Ukrainie w 2022 roku, rosyjska gospodarka znalazła się w międzynarodowej izolacji, coraz bardziej pozostając w tyle za światowymi przywódcami, a jej obecny wzrost napędzają zawyżone wydatki na cele wojskowe.
Jednak Rosja w dalszym ciągu zapewnia swoich mieszkańców, że dobrobyt kraju rośnie, a zachodnie sankcje przynoszą mu korzyści. Zdaniem Kremla Rosja jest w stanie nawet dogonić i prześcignąć niemiecką gospodarkę, a już "dycha Japonii na plecach".
Autorem tych pomysłów i optymistycznych prognoz jest były asystent prezydenta ds. gospodarczych Maksym Oreszkin, który niedawno otrzymał stanowisko zastępcy szefa administracji prezydenckiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezależny portal Meduza opowiedział, jak ideologiczny ekonomista zamienił się w urzędnika, który celowo upiększa rzeczywistość, by zadowolić Władimira Putina.
Propaguje sukces. Kim jest człowiek Putina?
Oreszkin szybko wyparł się prezydenckich ambicji. Na początku swojej pracy na stanowisku ministra nazywano go następcą Putina, jednak z biegiem czasu stał się ważnym ogniwem w rosyjskiej propagandzie.
Oreszkin studia magisterskie w Wyższej Szkole Ekonomicznej połączył z młodszymi stanowiskami w Banku Centralnym. Po ukończeniu studiów w 2004 roku, przez kolejne dwa lata pracował w Banku Centralnym, po czym przeszedł do sektora prywatnego. Młody specjalista chciał więcej zarabiać i szybciej awansować w swojej karierze.
Po przejściu moja pensja natychmiast się podwoiła. Nawet teraz pamiętam: w 2006 roku otrzymywałem z Banku Centralnego około 45 tysięcy miesięcznie z premiami. Poszedłem do Rosbanku, gdzie od razu zaczęli płacić 90 tysięcy rubli. A sześć miesięcy później pensję podniesiono do 180 tysięcy miesięcznie - powiedział Oreszkim reporterom TASS w 2019 roku.
W 2012 roku Oreszkin został na rok głównym ekonomistą kontrolującego państwo VTB Capital. Ten oddział inwestycyjny państwowego banku VTB jest realnym źródłem kadr dla bloku finansowo-gospodarczego Kremla, stąd pochodziło m.in. dwóch obecnych wiceministrów finansów.
W Ministerstwie Finansów jednym z kluczowych zadań departamentu Oreszkina było przygotowanie prognozy budżetu do 2034 r. Prognozy były oczywiście ponure, jednak Oreszkin przedstawił je w ten sposób, aby zadowolić Władimira Putina.
Pracując w Ministerstwie Energii Oreszkinowi udało się wypromować kilka ważnych inicjatyw - na przykład walczył o to, aby rosyjskie spółki państwowe i banki państwowe, których część notowana jest na giełdzie, wypłacały większe dywidendy. W rezultacie zwiększone dywidendy od spółek z udziałem państwa stały się jednym z głównych czynników wzrostu rosyjskiej giełdy.
Na początku 2020 roku otrzymał kolejny awans i objął stanowisko asystenta prezydenta ds. gospodarczych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.