Korzystając z wolnych sierpniowych dni, wiele osób wybrało się do lasu w poszukiwaniu okazów. Jedną z takich osób był 33-letni Piotr, którego pasją grzybobrania zaraziła jego babcia. Mężczyzna wybrał się do lasu w okolicach Kielc.
Mamy początek wysypu grzybów i jednego dnia (w okolicach Kielc) udało mi się zebrać ponad 100 prawdziwków. To pierwszy wysyp, następny będzie od września do października - podkreśla mężczyzna dla "Gazety Wyborczej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sierpień to czas gdy w zaroślach pojawiają się pierwsze prawdziwki i maślaki. W sierpniu zbierać można również niektóre gatunki podgrzybków i koźlarzy. Ponadto w lasach występują gąski - w tym gąski niekształtne, gąski ziemistoblaszkowe czy gąski czerwieniejące. Sierpień to również sezon na kanie, borowiki i rydze. W niektórych lasach pojawiają się w tym miesiącu również gołąbki wyborne.
Zachować czujność na grzybobraniu
Grzybobranie jest wręcz polską tradycją, ale należy z nim uważać. Zbierając grzyby koniecznie trzeba zwracać uwagę na to, co wkłada się do swojego koszyka.
Nawet niepozorny, mały grzyb może okazać się śmiertelnie trujący. Co roku w Polsce dochodzi do nawet 1000 zatruć, około 60 przypadków kończy się zgonem.
Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia. - Jednak, w zależności od rodzaju grzyba, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia - uczula sanepid.
Czytaj więcej: Ksiądz o prezentach na chrzciny. Ile powinien dać chrzestny?
W razie zatrucia najlepiej od razu sprowokować wymioty i wezwać pomoc medyczną. - Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu - podkreśla sanepid.