Malutki kanczyl, który częściej nazywany jest myszojeleniem, urodził się w zoo w Bristolu miesiąc temu. W związku z lockdownem w Wielkiej Brytanii dopiero teraz został pokazany publicznie. Ssak ma tylko 20 cm wysokości, czyli jest mniej więcej tyle, ile mierzy duży ołówek. Jego płeć nie jest jeszcze znana. Jest to dopiero drugi kanczyl urodzony w tym zoo w ciągu ostatniej dekady.
Myszojelenie pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej. Dorosły przedstawiciel tego gatunku waży około 1,5 kg. Opiekunka ssaków Paige Bwye powiedziała, że musi minąć trochę czasu, zanim zoo będzie w stanie określić płeć kanczyla, ponieważ "są one małe i bardzo nieśmiałe".
Ale radzi sobie naprawdę dobrze. Ostatnio zaczął odkrywać nowe smaki, na przykład lubi jeść bataty - dodaje opiekunka.
Dorosła samica myszojelenia, Brienne, została matką po raz pierwszy i bardzo troszczy się o swoje dziecko. „Oglądanie ich jest absolutnie fascynujące. Poruszają się na cienkich jak ołówek nogach i jedzą kwiaty i warzywa” - mówi opiekunka.
Drugi myszojeleń w ostatnim czasie
W 2020 roku w zoo urodziła się samica myszojelenia o imieniu Missandei i przeniosła się do ogrodu zoologicznego w Holandii w ramach programu rozwoju gatunku. Myszojelenie pochodzą z Wietnamu, jednakże przez bardzo długi czas nie były dobrze znane naukowcom. Przez lata większość z nich żyła w przeświadczeniu, że gatunek ten już dawno wyginął.
Kanczyl mniejszy jest nazywany również kanczylem jawajskim, ale w obiegu funkcjonuje jeszcze inna, częściej używana nazwa: myszojeleń. To jeden z najmniejszych ssaków kopytnych i właśnie swoim małym rozmiarom zawdzięcza często swoją popularność. Dorosły myszojeleń średnio osiąga masę ok. 1,7 kg i długość tułowia 40 cm.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.