Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak | 

Jeździsz tak na hulajnodze elektrycznej? Możesz dostać wysoką karę

34

Popularność hulajnóg elektrycznych wciąż rośnie. Coraz więcej osób postanawia zamontować do nich akcesoryjne siodełko. Gdy jednak się na to zdecydujemy, musimy pamiętać, że w takim przypadku w świetle obowiązujących przepisów hulajnoga jest traktowana jako motorower. A ten podlega obowiązkowi rejestracji i ubezpieczenia OC.

Jeździsz tak na hulajnodze elektrycznej? Możesz dostać wysoką karę
Za jazdę hulajnogą z siodełkiem grożą wysokie kary (Adobe Stock)

Jak stanowią obowiązujące przepisy, zamontowanie do e-hulajnogi siodełka wiąże się z obowiązkiem jej rejestracji i posiadania ubezpieczenia OC. W ostatnim czasie posłanka Klubu Lewicy Paulina Matysiak zwróciła się z interpelacją poselską, w której zapytała, czy Ministerstwo Infrastruktury dokona nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, aby rozszerzyć definicję hulajnogi elektrycznej o pojazd z siodełkiem.

Ponadto postulowała ona rozszerzenie definicji e-hulajnogi o pojazdy z siodełkiem i ograniczenia ich maksymalnej prędkości do 25 km/h.

Okazuje się, że Ministerstwo Infrastruktury nie planuje w najbliższym czasie zmian w obecnej definicji hulajnogi elektrycznej. Do interpelacji odniósł się podsekretarz w Ministerstwie Infrastruktury Paweł Gancarz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy warto kupić hulajnogę elektryczną Sharp KS4-CEU?

Hulajnoga elektryczna z siodełkiem. Czy można się nią przemieszczać?

Uprzejmie informuję, iż resort infrastruktury nie planuje nowelizacji przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym w celu objęcia definicją hulajnogi elektrycznej pojazdów z siedzeniem - napisał w odpowiedzi na interpelację.

Portal Interia przytacza historię, która wydarzyła się w Sopocie w 2021 roku, pokazującą absurd w definiowaniu e-hulajnogi z siodełkiem.

"Pewien emeryt jechał wówczas swoją elektryczną hulajnogą z siodełkiem po drodze rowerowej, która przecinała się z wyjazdem z parkingu. Właśnie w tym miejscu doszło do kolizji, gdy opuszczająca parking pani uderzyła autem w wiozącą emeryta e-hulajnogę"- czytamy.

W wyniku wypadku emeryt doznał uszczerbku na zdrowiu w postaci złamanego żebra i palca. Na miejsce przybyła więc policja i pogotowie. Policjant stwierdził, że zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyzna nie poruszał się e-hulajnoga, a "innym pojazdem", czyli motorowerem.

Motorower musi zarejestrowany i ubezpieczony. Aby jednak go zarejestrować, konieczny jest m.in. wyciąg ze świadectwa homologacji, a sprzedawcy hulajnóg elektrycznych nie dysponują takimi dokumentami. W konsekwencji nie można hulajnogi ubezpieczyć, za co z kolei grozi kara za brak OC.

Podsumowując. Zgodnie z aktualnymi przepisami hulajnoga z siodełkiem jako motorower nie może jeździć po chodnikach czy drogach dla rowerów.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić