Jak stanowią obowiązujące przepisy, zamontowanie do e-hulajnogi siodełka wiąże się z obowiązkiem jej rejestracji i posiadania ubezpieczenia OC. W ostatnim czasie posłanka Klubu Lewicy Paulina Matysiak zwróciła się z interpelacją poselską, w której zapytała, czy Ministerstwo Infrastruktury dokona nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, aby rozszerzyć definicję hulajnogi elektrycznej o pojazd z siodełkiem.
Ponadto postulowała ona rozszerzenie definicji e-hulajnogi o pojazdy z siodełkiem i ograniczenia ich maksymalnej prędkości do 25 km/h.
Okazuje się, że Ministerstwo Infrastruktury nie planuje w najbliższym czasie zmian w obecnej definicji hulajnogi elektrycznej. Do interpelacji odniósł się podsekretarz w Ministerstwie Infrastruktury Paweł Gancarz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hulajnoga elektryczna z siodełkiem. Czy można się nią przemieszczać?
Uprzejmie informuję, iż resort infrastruktury nie planuje nowelizacji przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym w celu objęcia definicją hulajnogi elektrycznej pojazdów z siedzeniem - napisał w odpowiedzi na interpelację.
Portal Interia przytacza historię, która wydarzyła się w Sopocie w 2021 roku, pokazującą absurd w definiowaniu e-hulajnogi z siodełkiem.
"Pewien emeryt jechał wówczas swoją elektryczną hulajnogą z siodełkiem po drodze rowerowej, która przecinała się z wyjazdem z parkingu. Właśnie w tym miejscu doszło do kolizji, gdy opuszczająca parking pani uderzyła autem w wiozącą emeryta e-hulajnogę"- czytamy.
W wyniku wypadku emeryt doznał uszczerbku na zdrowiu w postaci złamanego żebra i palca. Na miejsce przybyła więc policja i pogotowie. Policjant stwierdził, że zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyzna nie poruszał się e-hulajnoga, a "innym pojazdem", czyli motorowerem.
Motorower musi zarejestrowany i ubezpieczony. Aby jednak go zarejestrować, konieczny jest m.in. wyciąg ze świadectwa homologacji, a sprzedawcy hulajnóg elektrycznych nie dysponują takimi dokumentami. W konsekwencji nie można hulajnogi ubezpieczyć, za co z kolei grozi kara za brak OC.
Podsumowując. Zgodnie z aktualnymi przepisami hulajnoga z siodełkiem jako motorower nie może jeździć po chodnikach czy drogach dla rowerów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.