Dzięki danym i obrazom przesyłanym przez Juno, badacze mają unikalną możliwość obserwacji Jowisza z bliska, dostrzegając detale i struktury w jego atmosferze, które dotąd były niemożliwe do zobaczenia z taką precyzją.
Na fotografiach NASA, które opublikowała na swoim profilu w serwisie X Nexta, można dostrzec wirujące chmury i burze o hipnotyzujących wzorach, które zdają się przypominać kosmiczne obrazy sztuki abstrakcyjnej.
Zdjęcia te pokazują niesamowitą różnorodność kolorów i form, odcieni błękitu, szarości i brązów, które układają się w rozbudowane struktury atmosferyczne – od gigantycznych cyklonów po burze, które kształtują klimat tej planety.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
NASA publikuje zdjęcia Jowisza w najwyższej jakości w historii. Sonda Juno, krążąca wokół Jowisza od lipca 2016 roku, przesłała tysiące zdjęć w wysokiej rozdzielczości, przedstawiających atmosferę planety oraz kilka jej księżyców - czytamy na profilu Nexta.
Sonda Juno, czyli bezzałogowa misja kosmiczna NASA
Sonda Juno to bezzałogowa misja kosmiczna NASA, której głównym celem jest badanie Jowisza, największej planety w Układzie Słonecznym. Wystrzelona 5 sierpnia 2011 roku, dotarła na orbitę wokół Jowisza 4 lipca 2016 roku.
Juno jest wyjątkową misją, ponieważ jest pierwszą sondą przeznaczoną do długoterminowych badań gazowego olbrzyma z bardzo bliskiej odległości, dostarczając niesamowicie szczegółowych informacji o strukturze, atmosferze, polach magnetycznych i grawitacyjnych planety.
To właśnie dzięki technologicznym możliwościom, jakie zapewnia Juno, udało się uchwycić obrazy, które zrewolucjonizują nasze spojrzenie na Jowisza i przybliżą nas do lepszego zrozumienia tego enigmatycznego giganta.
Przesłane przez Juno zdjęcia nie tylko służą badaniom naukowym, ale także inspirują miliony ludzi na całym świecie, ukazując piękno i tajemniczość odległych zakątków naszego Układu Słonecznego.