Niemcy są w szoku po ataku na jarmark bożonarodzeniowy, do którego doszło w piątkowy wieczór w Magdeburgu. Niestety liczba rannych wzrosła do 235 osób, co potwierdził rzecznik prokuratury, cytowany przez agencję dpa. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 200 poszkodowanych, ale do szpitali nadal zgłaszają się kolejne poszkodowane osoby.
Sprawcą ataku był 50-letni psychiatra Taleb Abdul Dżawad, pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Mężczyzna wjechał z dużą prędkością w tłum, doprowadzając do śmierci pięciu osób, w tym 9-letniego chłopca oraz czterech kobiet w wieku od 45 do 75 lat.
Główny prokurator Magdeburga, Horst Walter Nopens, wskazał, że motywem działania Dżawada mogło być niezadowolenie z traktowania uchodźców z Arabii Saudyjskiej w Niemczech. Niemieckie media informują, że sprawca był znany jako krytyk islamu i sympatyk prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Obecnie Taleb Abdul Dżawad przebywa w areszcie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Politycy chcą zwiększenia uprawnień służb
Tragedia w Magdeburgu wstrząsnęła całymi Niemcami. Niektórzy politycy domagają się zwiększenia uprawnień organów bezpieczeństwa, aby lepiej chronić obywateli.
Tragiczny atak w Magdeburgu, mimo zaostrzonych środków bezpieczeństwa na jarmarkach bożonarodzeniowych, budzi pytania o skuteczność służb – zauważyła Andrea Lindholz, wiceprzewodnicząca frakcji CDU/CSU, cyt. przez PAP.
Lindholz podkreśliła też, że atak terrorystyczny wymaga szczegółowego wyjaśnienia. Ponadto wskazała na potrzebę przyznania organom bezpieczeństwa odpowiednich uprawnień do oceny zagrożeń i skrytykowała zależność niemieckich służb od informacji zagranicznych wywiadów.
Podobne stanowisko zajął Dirk Wiese z SPD, który zaapelował o "dostosowanie uprawnień niemieckich organów do obecnych realiów zagrożeń". W jego opinii konieczne są zmiany, które pozwolą skuteczniej reagować na nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego.
Konstantin Kuhle z FDP zasugerował konieczność reorganizacji niemieckich organów bezpieczeństwa. Wskazał, że obecny system charakteryzuje się nadmiernym nakładaniem się kompetencji na różnych szczeblach, co prowadzi do chaosu w realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem. Kuhle podkreślił, że uprawnienia tych organów są często niejasne i wymagają pilnych zmian strukturalnych.
Czytaj także: Zamach w Magdeburgu. Jak wpłynie na wybory w Niemczech?
Niemiecki ekspert od terroryzmu Peter R. Neumann w rozmowie z "Der Spiegel" podkreślił, że tej tragedii można było zapobiec. W jego ocenie jarmark był słabo zabezpieczony, choć - ze względu na tragiczne doświadczenia z przeszłości - wiedziano, że tego typu imprezy mogą stać się celem zamachów terrorystycznych.