Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 

Już nie tylko przez płot. Tak migranci dostają się do Polski

105

Na granicy polsko-białoruskiej dochodzi do coraz większej liczby incydentów z udziałem migrantów. Okazuje się, że cudzoziemcy znaleźli nowy sposób, aby dostać się do Polski. Według informacji "Rzeczpospolitej" migranci coraz częściej wybierają drogę lotniczą. Skala zjawiska rośnie.

Już nie tylko przez płot. Tak migranci dostają się do Polski
Migranci dostają się drogą lotniczą do Polski (Getty Images, Straż Graniczna, Walter Geiersperger)

Migranci wybierają nową drogę, aby dostać się do Polski. Jak alarmuje "Rzeczpospolita", już nie tylko Białoruś jest krajem, przez który cudzoziemcy próbują dostać się na terytorium naszego państwa. Coraz więcej prób jest podejmowanych drogą lotniczą z wykorzystaniem fałszywych lub cudzych dokumentów.

Według danych "Rzeczpospolitej", która powołuje się na źródła w Straż Granicznej, tylko w pierwszym kwartale tego roku ujawniono 588 takich osób. Aż 472 z nich było spoza Europy. W tym samym okresie w zeszłym roku takich prób było 300. Cudzoziemcy najczęściej wybierają transfer lotniczy z Aten (Grecja), w dalszej kolejności z Kutaisi (Gruzja) lub Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Ich celem podróży są lotniska w Katowicach, Krakowie, Warszawie i Modlinie.

Tacy podróżni najczęściej posiadali sfałszowane dowody osobiste, paszporty czy odbitki stempli kontroli granicznych państw UE lub posługiwali się cudzym dokumentem albo sfałszowaną dokumentacją uzupełniającą, która miała uwiarygodnić cel wjazdu i pobytu w naszym kraju - powiedziała "Rzeczpospolitej" Dagmara Bielec, rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału SG.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Atak na polskiego żołnierza. "Przeszedł trzy operacje"

Według doniesień dziennika wielu migrantów jest zaskoczonych faktem, że lądują w Polsce, bowiem spodziewali się, iż krajem docelowym będą Niemcy, jak obiecali i przemytnicy. Wszyscy cudzoziemcy, którzy przylatują do Polski spoza Europy, są poddawani rutynowej kontroli. Natomiast przybysze ze strefy Schengen są typowani do sprawdzenia. Ryzyko złapania delikwenta przez służby jest zatem wysokie.

Napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Niestety, nadal główną drogą przemytu ludzi jest granica Polski z Białorusią. Wedle ostatnich danych tylko od 31 maja do 2 czerwca doszło do blisko 670 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Nasiliły się w ostatnim czasie incydenty, w wyniku których poszkodowani są polscy żołnierze lub strażnicy. Po tym, jak jeden z wartowników został ugodzony nożem, w poniedziałek (3 czerwca) poinformowano kolejnym poszkodowanym strażniku, który został ranny po uderzeniu konarem w głowę przez grupę agresywnych osób. Funkcjonariusz przebywa w szpitalu, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić