Wielu grzybiarzy z niecierpliwością wyczekuje czerwca, kiedy w lasach zaczynają się pojawiać kurki. Przez wielu uznawane są za jedne z najpyszniejszych grzybów. To kiedy kurki pojawiają się w lasach, zależy przede wszystkim od poziomu wilgoci.
Kiedy w lasach jest dostatecznie dużo wody, można liczyć na całkiem niezłe zbiory. Pieprznik jadalny, bo tak brzmi oficjalna nazwa kurek, znajdziemy przede wszystkim w lasach iglastych, choć znajdziemy je także w lasach mieszanych z przewagą drzew iglastych. Najczęściej skrywają się pod mchem lub zeschłymi liśćmi.
W czerwcu w lasach pojawiają się także borowiki. Występują zarówno w lasach liściastych, iglastych, jak i mieszanych. Ich znakiem charakterystycznym jest brązowy kapelusz. Można je znaleźć w glebie przede wszystkim w okolicy dębów i brzóz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbierając borowiki, trzeba jednak zachować czujność, bo łatwo je pomylić z borowikiem szatańskim, który jest grzybem trującym. Najłatwiej pomylić młode okazy obu grzybów dlatego, jeśli nie mamy pewności, na jaki grzyb się natknęliśmy, lepiej go nie zbierać!
W czerwcu w Polskich lasach pojawiają się także koźlarze. Podobnie jak kurki, koźlarze można zbierać od czerwca do października. Występują w lasach liściastych i mieszanych, a także w zaroślach. Można je spotkać w sąsiedztwie różnych drzew w zależności od gatunku. I tak koźlarze sosnowe rosną w pobliżu sosen. Koźlarza czerwonego spotkamy pod osikami i topolami, a koźlarza wielobarwnego pod brzozami.
O tej porze w lasach można się także natknąć na: borowika ceglastoporego, borowika usiatkowanego, podgrzybka zajączka, czy maślaka!
Kiedy i gdzie najlepiej wybrać się na grzyby w czerwcu?
Jak podaje Interia, grzybiarze wskazują, że na grzyby warto wybrać się przede wszystkim do lasów w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim, świętokrzyskim i wielkopolskim, a także na Podkarpaciu, w Małopolsce i Lubelszczyźnie.
Przy czerwcowych grzybobraniach duże znaczenie ma także godzina. Do lasu najlepiej wyjść w godzinach wczesnorannych. Dzięki temu wyprzedzimy owady, które chętnie składają jaja na grzybach. To jednak nie jedyny powód. Rankiem grzyby są bardziej jędrne niż w ciągu dnia, kiedy wyższe temperatury mogą prowadzić do ich wysychania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.