Bogdan Kicka| 

Już się zaczęło. Bieszczadzcy leśnicy pokazali dowód

12

W Bieszczadzkich lasach tegoroczne rykowisko rozpoczęło się wyjątkowo wcześnie, zaskakując zarówno leśników, jak i miłośników przyrody. Zjawisko to, będące corocznym okresem godowym jeleni, zazwyczaj przypada na przełom września i października, jednak w tym roku pierwsze odgłosy ryczących samców dało się słyszeć już pod koniec sierpnia. Jak to wyjaśnić?

Już się zaczęło. Bieszczadzcy leśnicy pokazali dowód
Już się zaczęło. Bieszczadzcy leśnicy pokazali dowód (Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe, Kajetan Duell)

Rykowisko to okres godowy jeleni, głównie jeleni szlachetnych, podczas którego samce wydają charakterystyczne głośne dźwięki, zwane rykami, w celu przyciągnięcia samic i odstraszenia rywali.

Czas ryków ma miejsce zazwyczaj na przełomie września i października i trwa kilka tygodni. W tym czasie jelenie bywają bardziej aktywne i można je usłyszeć, szczególnie o świcie i zmierzchu, gdy samce ryczą, próbując zaznaczyć swoje terytorium i zdominować inne samce. Rykowisko jest istotnym okresem w życiu jeleni, ponieważ decyduje o sukcesie rozrodczym samców.

Okres godowy jeleni ma ogromne znaczenie ekologiczne, jest kluczowym elementem reprodukcji i utrzymania populacji tych zwierząt. To również czas, kiedy łatwiej można zaobserwować jelenie, co ma znaczenie dla badaczy przyrody i ekologów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jeleń w ostatniej chwili wtargnął na drogę. Zaskakujące nagranie kierowcy z Anglii

Nadleśnictwo opublikowały wymowny wpis

W bieszczadzkich lasach w tym roku rykowisko rozpoczęło się wyjątkowo wcześnie. Jak zostało wspomniane, zazwyczaj rykowisko przypada na drugą połowę września, jednak tym razem odgłosy ryczących byków można było usłyszeć już w sierpniu.

W Bieszczadzkich lasach wyjątkowo wcześnie zaczęło się rykowisko... - pisze na swoim Facebooku Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe.

Rykowisko już w sierpniu. Jakie są tego przyczyny?

Eksperci sugerują, że wcześniejsze rozpoczęcie rykowiska może być związane z niecodziennymi warunkami pogodowymi. Wyższe niż zazwyczaj temperatury oraz dłuższe okresy suchej pogody mogły wpłynąć na zmianę rytmu biologicznego tych majestatycznych zwierząt.

Wczesne rykowisko stwarza nie tylko wyjątkową okazję dla obserwatorów przyrody, ale również wyzwanie dla myśliwych i leśników, którzy muszą dostosować swoje plany zarządzania populacją jeleni do zmieniających się warunków.

Dla turystów, którzy odwiedzają Bieszczady, wczesne rykowisko jest szansą na przeżycie niezwykłego spektaklu. Echo roznoszące się po górskich dolinach, gdy samce wzywają do walki o samice, tworzy atmosferę pełną mistycyzmu i dzikiej energii. To widowisko, które potrafi na długo zapaść w pamięć.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić