Lampka wina do obiadu lub kufel piwa w upalny dzień sprawiają, że plan podróży samochodem najlepiej odłożyć na później.
O tym, ile należy odczekać nim zdecydujemy się prowadzić decyduje łatwy przelicznik. Warto go znać gdy nie mamy pod ręką alkomatu, a zdarzyło się nam wypić alkohol.
Wystarczy znać ilość etanolu jaką zawierają spożyte przez nas trunki. Co do zasady organizm człowieka potrzebuje przeciętnie 3 godzin na spalenie 20-30 gramów czystego alkoholu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dla przykładu w lampce wina zwartość etanolu wynosi niecałe 15 gram, a standardowe piwo o pojemności 500 ml i zawiera średnio 25 g etanolu. W przypadku wódki, w małym kieliszku znajduje się średnio około 10 g czystego etanolu.
Warto jednak pamiętać, że 20 procent alkoholu trafia bezpośrednio do krwiobiegu, a pozostałe 80 procent przechodzi przez przewód pokarmowy, dlatego najwyższe stężenie alkoholu w naszym organizmie przypada na 1-1,5 godziny po spożyciu.
Rozwiązaniem tego problemu jest zakupienie alkomatu do domowego użytku, albo pobranie na smartfon aplikacji typu "wirtualny alkomat". W takiej aplikacji należy wypełnić formularz informacjami o budowie swojego ciała, płci, wadze oraz ilości spożytego alkoholu. Dzięki temu można dowiedzieć się, ile promili mamy w wydychanym powietrzu - zachęcają autorzy artykułu w "Dzienniku Łódzkim".