Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, pomimo początkowego sceptycyzmu wewnątrz własnej partii, w ciągu kilku tygodni Harris urosła do rangi gwiazdy politycznej, przyciągając tłumy na wiece Demokratów. Po rezygnacji Joe Bidena z ubiegania się o reelekcję zdołała zjednoczyć skłóconą partię i ma realną szansę zostać pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Podczas sierpniowej konwencji Partii Demokratycznej w Chicago, która potwierdziła jej nominację, czołowi politycy, w tym była przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, podkreślali, że Harris została wybrana nie dlatego, że jest najlepszą kobietą, ale dlatego, że jest najlepiej przygotowaną osobą do objęcia tego stanowiska.
Kamala Devi Harris, córka biolożki z Indii i ekonomisty z Jamajki, od początku swojej kariery pisała historię amerykańskiej polityki. Była pierwszą czarnoskórą kobietą wybraną na stanowisko szefowej prokuratury okręgowej w Kalifornii, pierwszą kobietą pełniącą funkcję prokuratora generalnego tego stanu oraz pierwszą senatorką USA o indyjskich korzeniach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Musimy wiedzieć, że czasami ludzie otworzą ci drzwi i zostawią je otwarte. Ale czasami tego nie zrobią – i wtedy musisz wywalić te cholerne drzwi — cytuje Kamalę Harris PAP, odnosząc się do pokonywania barier.
Kamala Harris przebyła długą drogę
Urodzona w Oakland, dorastała pod opieką matki na osiedlu zamieszkanym przez przedstawicieli klasy średniej. Wychowywana w kulturach obojga rodziców, uczęszczała zarówno do hinduskiej świątyni, jak i afroamerykańskiego kościoła baptystów. Studiowała politologię i ekonomię na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie oraz prawo na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.
Karierę prawniczą rozpoczęła w prokuraturze stanowej w San Francisco, gdzie zyskała reputację twardej w walce z przestępczością. Jej działania budziły jednak kontrowersje, m.in. w sprawach dotyczących kary śmierci czy błędów w wyrokach skazujących. Jako prokuratorka generalna Kalifornii zasłynęła wywalczeniem darowania 18 mld dolarów długów dla 250 tysięcy właścicieli domów poszkodowanych wskutek kryzysu finansowego, podczas gdy banki pierwotnie oferowały jedynie 4 mld dolarów.
Na arenie krajowej zaistniała w 2018 roku, zdobywając mandat senatorki. W Kongresie zasłynęła z ostrej krytyki przedstawicieli administracji Donalda Trumpa podczas publicznych przesłuchań, m.in. w sprawach dotyczących rosyjskich powiązań jego współpracowników oraz kontrowersji wokół nominacji sędziego Bretta Kavanaugh.
Czytaj też: Sensacyjny sondaż w USA. "Nikt by nie pomyślał"
Niewielka przewaga w sondażach
Jej pierwsza kampania prezydencka zakończyła się przedwcześnie, ale jako wiceprezydentka stopniowo zyskiwała na znaczeniu. Powierzano jej coraz więcej obowiązków, zwłaszcza w polityce zagranicznej. Reprezentowała USA na międzynarodowych konferencjach, m.in. w Monachium i Szwajcarii, gdzie poruszano kluczowe kwestie bezpieczeństwa.
Według najnowszych sondaży Harris ma niewielką przewagę nad Donaldem Trumpem w nadchodzących wyborach. W badaniu PBS z początku listopada uzyskała poparcie 51 proc. respondentów, podczas gdy Trump 47 proc. Na jej przewagę wskazuje też poniedziałkowy sondaż CNN. Według niego Kamala Harris może liczyć na 226 głosów elektorskich, podczas gdy jej rywal ma ich 219.
Jak informuje PAP, Kamala Harris ma realną szansę zapisać się na kartach historii jako pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych, pokonując nie tylko historyczne bariery, ale także silną opozycję.
Czytaj też: Ameryka wstrzymuje oddech. Najnowszy sondaż CNN
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.