Areszt Śledczy Warszawa-Grochów mieści się przy ulicy Chłopickiego 71a w Warszawie. Jest to też jedyne więzienie na Mazowszu, gdzie trafiają skazane kobiety. Jest tam także oddział dla mężczyzn.
W areszcie na warszawskim Grochowie przebywa ok. 700 osób, z czego większość stanowią kobiety. Areszt z dwóch stron otoczony jest torami kolejowymi. Kompleks budynków składa się między innymi z 6 oddziałów mieszkalnych, budynku administracji oraz części kwatermistrzowskiej.
Osadzonych pilnuje ponad stu pracowników służby więziennej. Skazani przebywają w kilkuosobowych celach. Cela mieszkalna to najważniejszy punkt więzienia, gdzie osadzeni spędzają znaczną część czasu, wykonując wyrok nałożony przez sąd.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Osoby pozbawione wolności osadza się w celi mieszkalnej. Warunki w celi określają przepisy kodeksu karnego wykonawczego. Jej powierzchnia, przypadająca na skazanego, wynosi nie mniej niż 3 m2.
Celę mieszkalną wyposaża się w odpowiedni sprzęt kwaterunkowy zapewniający skazanemu osobne miejsce do spania, odpowiednie warunki higieny, dostateczny dopływ powietrza i odpowiednią do pory roku temperaturę, według norm określonych dla pomieszczeń mieszkalnych, a także oświetlenie odpowiednie do czytania i wykonywania pracy - czytamy na stronie Służby Więziennej.
Czytaj także: Beata Szydło grzmi. Pisze o "aresztowaniu" całego Sejmu
Cele mieszkalne mogą być jednoosobowe lub wieloosobowe. Inne rodzaje cel to m.in. cela ogólna, cela izolacyjna, cela zabezpieczająca, cela przejściowa, cela monitorowana.
Aktualnie priorytetowym zadaniem realizowanym przez funkcjonariuszy i pracowników Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie jest oddziaływanie na osadzonych poprzez zatrudnienie, zdobywanie przez nich kwalifikacji zawodowych, utrwalanie nawyku i kultury pracy.
Skazane kobiety, oprócz miejsc pracy na terenie jednostki, mają zagwarantowaną możliwość zatrudnienia u kontrahentów zewnętrznych m.in. w WARS S.A. oraz w Mazowieckiej Instytucji Gospodarki Budżetowej MAZOVIA.
Kadra jednostki, oprócz podstawowych zadań realizowanych zgodnie z zapisami kodeksu karnego wykonawczego, prowadzi również dodatkowe przedsięwzięcia w oparciu o nowoczesne i sprawdzone w praktyce metody oddziaływań. Należą do nich m.in. współpraca ze związkami wyznaniowymi, instytucjami i stowarzyszeniami takimi jak Fundacja "Dom Kultury", Fundacja Ronalda McDonalda, Fundacja Happy Kids, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.
W ramach współpracy z wymienionymi podmiotami w areszcie organizowane są programy resocjalizacji przygotowujące skazanych do poprawnego funkcjonowania w warunkach wolnościowych, aktywizujące zawodowo, integrujące, pomocowe, przeciwdziałające stygmatyzacji i wykluczeniu społecznemu.
W jednostce realizowane są również autorskie programy resocjalizacji, umożliwiające skazanym wyrównywanie deficytów, nabywanie nowych kompetencji społecznych i w rezultacie sukcesywne usuwanie przyczyn powodujących wejście w konflikt z prawem - informuje rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.