Rzecznik ministra obrony Kanady - Anity Anand powiedział, że do Polski przyleciała w ostatnich dniach grupa wojskowych specjalistów, którzy mają ocenić możliwości pomocy na terenie Polski.
Zespół bada możliwości rozmieszczenia żołnierzy w celu wsparcia polskich, sojuszniczych i kanadyjskich wysiłków na rzecz opieki, koordynacji i ułatwienia dalszego przemieszczania się uchodźców ukraińskich - powiedział Daniel Minden dla "CBC News".
Polacy mają przedstawić rekomendacje dotyczące zakresu zadań, które miałaby być wykonane przez stronę kanadyjską. Ostateczna decyzja, czy wojska kanadyjskie pojawią się w Polsce, jeszcze nie zapadła.
Kanadyjczycy zwracają uwagę na ogromną liczbę uchodźców, która uciekła do naszego kraju. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego z Ukrainy uciekło blisko 4,3 mln osób, a w tym aż 2,5 mln do Polski. Na drugim miejscu jest Rumunia, która przyjęła 650 tysięcy osób. Są to przede wszystkim kobiety i dzieci.
Kanadyjski "CBC" w swoim artykule przedstawił sytuację Krakowa, który przed inwazją liczył około 800 tysięcy mieszkańców, a w ciągu kilku tygodni przekształcił się w milionową metropolię. "CBC" zwraca uwagę, że utworzono w Krakowie biuro dla uchodźców z Ukrainy, które boryka się nagłym i masowym napływem osób.
Wcześniej Kanada zobowiązała się, że dodatkowe 3,5 tysiąca żołnierzy, marynarzy i załóg lotniczych dołączy do sił reagowania NATO w Europie Wschodniej, aby powstrzymać dalszą agresję Rosji.
Amerykanie w Polsce
Na początku lutego w Polsce, jeszcze przed wojną w Ukrainie, stacjonowało ok. 4,5 tys. żołnierzy USA. Dwustronne porozumienie z 2020 r. o współpracy wojskowej przewidywało zwiększenie tej liczby o co najmniej tysiąc i przygotowanie przez Polskę infrastruktury, pozwalającej przyjąć łącznie 20 tys. amerykańskich wojsk.
Przebywające w Europie jednostki uczestniczą w dwustronnych i wielonarodowych przedsięwzięciach szkoleniowych, m.in w Polsce, Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii czy Estonii.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.