Trwające dwa lata śledztwo ujawniło, w jaki sposób Watykan stracił miliony euro, w tym darowizny od wiernych, po zakupie prestiżowego dawnego magazynu Harrodsa przy Sloane Avenue w Chelsea w 2014 roku. Okazało się, że zamieszany w precedens był kard. Angelo Becciu i dziewięć innych powiązanych z duchowieństwem osób.
Jak donosi BBC, został oskarżony o wydanie 350 milionów euro z kościelnych pieniędzy (w tym darowizn od wiernych) na nieudaną transakcję zakupu nieruchomości w Chelsea, która przyniosła ogromne straty. Kardynał był odpowiedzialny w watykańskim biurze za obsługę funduszy z darowizn.
Czytaj także: Dagmara Kaźmierska pokazała partnera. Czy to Jacek?
Miał rzekomo przerzucać pieniądze do swoich braci z Sardynii. Z relacji BBC wynika, że jedna z rodzinnych firm miała zajmować się mnożeniem funduszy i nielegalnymi inwestycjami. Duchowny został odsunięty przez papieża od obowiązków już we wrześniu. Nie przyznaje się do zarzutów.
Oprócz tego przed sądem stanie jeszcze dziewięć innych osób. Należą do nich między innymi szwajcarski prawnik René Brülhart, który wcześniej kierował watykańskim organem regulacji finansowej, Tomasso di Ruzza Monsignor Mauro Carlino, który był prywatnym sekretarzem kardynała Becciu czy Enrico Crasso, były menedżer inwestycyjny Watykanu.
24 lipca Watykan po raz pierwszy opublikował szczegóły swojego portfela inwestycyjnego. Obejmuje on 4051 nieruchomości we Włoszech i około 1120 nieruchomości w Londynie, Paryżu, Genewie i Lozannie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.