Timothy Cleary co każdą środę podawał swojemu psu rasy golden retriever o imieniu Jake porcję specjalnych tabletek. Dodawał do nich niewielką ilość masła orzechowego, by zachęcić zwierzaka do konsumpcji. Twierdzi, że dzięki temu Jake będzie mógł długo i zdrowo żyć.
Pies otrzymywał pięć małych tabletek: dwie niebieskie, dwie białe i jedną pomarańczową. Podobną rutynę dla swojego psa o imieniu Dennis przyjęła też Veronica Munsey. Ta jednak podawała psu trzy tabletki: dwie niebieskie, jedną białą i jedną pomarańczową. A to wszystko owinięte w plaster żółtego sera.
Psy poddano badaniom. Co odkryli naukowcy?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oba psy były uczestnikami projektu o nazwie Dog Aging Project, który prowadzi badania oparte nawet o tysiące psów. Jake i Dennis poddane są badaniom dot. m.in. nowotworu, czy skuteczności tabletek z rapamycyną mających wydłużyć życie.
Podczas badań naukowcy będą obserwować, czy tabletki z rapamycyną rzeczywiście sprawią, że pies będzie zdrowszy i sprawniejszy mimo podeszłego wieku. Zdaniem naukowców, jeśli wyniki badań okażą się sukcesem, mogłoby to być spory przełom także dla ludzi.
Do tej pory ponad 85 psów, w tym psy o imionach Jake i Dennis objęte są badaniami z użyciem rapamycyny. Badanie przyjęły nazwę TRIAD, czyli Test of Rapamycin in Aging Dogs i zaangażowani są w nie weterynarze m.in. z Nowego Jorku, Teksasu, Colorado, a już wkrótce także z Kalifornii.
"Pobierają próbki krwi, moczu i fekaliów, badają ciśnienie krwi" - mówi właściciel psa o imieniu Jake, Timothy Cleary.
Timothy przekonany jest, że po upływie kilku miesięcy podawaniu psu tabletek, zauważył u niego znaczną zmianę. Powiedział, że jego pies wydaje się mieć więcej energii.
Czytaj także: Dramat pod Oławą. Leśnicy pokazali nagranie
Do podobnych wniosków doszła Veronica Munsley, właścicielka psa o imieniu Dennis. Wyznała, że jej zwierzak wcześniej miał siwą sierść, jednak po spożywaniu przez niego tabletek, jego sierść zaczęła znów być ciemna i to zaledwie po paru tygodniach.