W jednym z silników samolotu Boeing 737-800, który rozbił się pod koniec grudnia ubiegłego roku na lotnisku Muan w Korei Południowej, znaleziono ptasie pióra — przekazała południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap, cytowana przez Polską Agencję Prasową.
Li Sung Jeol, szef zespołu ds. badania wypadków lotniczych i kolejowych, poinformował, że podczas inspekcji gleby i odłamków z silnika odkryto kilka piór. Obecnie trwają badania mające na celu ustalenie gatunku ptaka, a także sposobu, w jaki pióra znalazły się we wnętrzu maszyny.
Transkrypcja danych z rejestratora rozmów w kokpicie została zakończona, a druga czarna skrzynka, rejestrator danych lotu, została przewieziona do USA. Amerykańska Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportowego zajmie się odzyskaniem i analizą danych z uszkodzonego urządzenia. Li zaznaczył, że odnalezienie plików zajmie trzy dni, a wstępna analiza podstawowych informacji potrwa kolejne dwa dni. Da ona odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy doszło do awarii jednego, czy dwóch silników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tragiczne skutki katastrofy
Katastrofa, do której doszło 29 grudnia, była tragiczna w skutkach. Zginęło 179 ze 181 osób na pokładzie. Załoga próbowała wylądować samolotem bez wysuniętego podwozia, co zakończyło się niepowodzeniem. Maszyna stanęła w płomieniach.
Szczegóły katastrofy wskazują na możliwe zderzenie z ptakami oraz trudne warunki pogodowe jako potencjalne czynniki. Po katastrofie rząd Korei Południowej zarządził inspekcje bezpieczeństwa lotniczego. Zidentyfikowano większość ofiar, a wieści o tragedii zainicjowały debatę nad poprawą systemów bezpieczeństwa w kraju. Ministerstwo transportu podjęło decyzję o inspekcji wszystkich Boeingów 737-800.
Katastrofa była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii lotnictwa Korei Południowej. Społeczeństwo domaga się transparentności w badaniach i szybkiego działania w celu poprawy bezpieczeństwa. Władze Korei Południowej zadeklarowały pełne zaangażowanie we wspieraniu rodzin i wyjaśnienie przyczyn tego tragicznego zdarzenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.