Do katastrofy doszło podczas lotu maszyny z Baku do Groznego. Według Euronews, rakieta ziemia-powietrze została wystrzelona przez rosyjski system obrony przeciwlotniczej, który w tym czasie miał odpierać atak ukraińskich dronów.
Przeczytaj też: Katastrofa samolotu. Na pokładzie ponad 70 osób
Jak podaje serwis wiadomosci.dziennik.pl, eksplozja rakiety w pobliżu samolotu mogła doprowadzić do uszkodzenia maszyny przez odłamki. Na pokładzie znajdowały się łącznie 67 osoby, z których 38 zginęło.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z relacji źródeł rządowych Azerbejdżanu wynika, że uszkodzona maszyna nie otrzymała pozwolenia na awaryjne lądowanie w Rosji i skierowano ją do Aktau w Kazachstanie, gdzie rozbiła się podczas próby lądowania.
Eksperci podważają pierwszą wersję wydarzeń
Pierwotnie podano, że samolot zderzył się ze stadem ptaków, co miało spowodować awarię systemu sterowania. Maszynę przekierowano z Groznego do Machaczkały, ale ostatecznie skierowano ją nad Morze Kaspijskie w stronę Aktau. Ta narracja spotkała się z krytyką.
Jak relacjonuje serwis wiadomosci.dziennik.pl, analityk wojskowy Jan Matwiejew podkreśla, że w chwili zdarzenia rosyjski system Pancyr-S1 ostrzeliwał drony nad Czeczenią.
Ślady odłamków na burcie samolotu nie wskazują, że został on bezpośrednio trafiony przez Pancyr-S1, są zbyt małe. Bardziej prawdopodobne jest, że taki pocisk rozerwał się w pewnej odległości od statku powietrznego i (że samolot) został pokiereszowany odłamkami, wskutek czego stracił sterowność – powiedział.
Niejasności wokół decyzji o lądowaniu
Decyzja o skierowaniu uszkodzonego samolotu do Aktau wywołuje kolejne pytania. Zgodnie z relacjami świadków, załoga wielokrotnie prosiła o lądowanie awaryjne na terytorium Rosji, jednak jej odmówiono. Powodem miał być gęsty mgły nad Groznym, choć to budzi wątpliwości ekspertów.
Z kolei nagrania, które pojawiły się w mediach społecznościowych, pokazują rany u niektórych pasażerów jeszcze przed katastrofą. Zdaniem specjalistów może to świadczyć o działaniu odłamków rakiety, które dostały się do kabiny.
Kontrowersyjne ujęcia i represje wobec świadków
Opozycyjna stacja telewizyjna Nastojaszczeje Wriemia opublikowała zdjęcia wnętrza samolotu oraz nagrania z miejsca katastrofy. Kadry przedstawiają uszkodzoną część maszyny oraz pasażerów z widocznymi obrażeniami.
Serwis wiadomosci.dziennik.plinformuje, że tuż po publikacji, kazachskie władze nazwały te spekulacje "nieuzasadnionymi". Dodatkowo zatrzymano blogera Azamata Sarsenbajewa, który filmował miejsce tragedii na prośbę BBC i Reutera. Bloger został skazany na 10 dni aresztu za niepodporządkowanie się policji.
Wciąż wiele pytań bez odpowiedzi
Władze Kazachstanu odrzucają spekulacje o ostrzale samolotu, ale zdjęcia i relacje świadków budzą wątpliwości co do oficjalnych wersji wydarzeń. Eksperci są zgodni, że pełne wyjaśnienie katastrofy wymaga przeprowadzenia dokładnego i niezależnego śledztwa.
Dziwne jest też, że załodze samolotu odmówiono lądowania zarówno w Groznym (rzekomo ze względu na mgłę), jak i w Machaczkale, a skierowano go do Aktau – podkreślił w materiale Nastojaszczeje Wriemia ekspert wojskowy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.