Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Danuta Pałęga | 
aktualizacja 

Katastrofa samolotu w Kazachstanie. W maszynę uderzyły odłamki rosyjskiej rakiety?

W środę na zachodzie Kazachstanu doszło do tragicznej katastrofy samolotu Embraer-190 należącego do Azerbaijan Airlines. Wstępne informacje sugerują, że przyczyną mogła być eksplozja rakiety ziemia-powietrze. Zdarzenie wywołało falę spekulacji i niejasności dotyczących okoliczności wypadku.

Katastrofa samolotu w Kazachstanie. W maszynę uderzyły odłamki rosyjskiej rakiety?
Katastrofa samolotu Embraer-190 w Kazachstanie (x)

Do katastrofy doszło podczas lotu maszyny z Baku do Groznego. Według Euronews, rakieta ziemia-powietrze została wystrzelona przez rosyjski system obrony przeciwlotniczej, który w tym czasie miał odpierać atak ukraińskich dronów.

Jak podaje serwis wiadomosci.dziennik.pl, eksplozja rakiety w pobliżu samolotu mogła doprowadzić do uszkodzenia maszyny przez odłamki. Na pokładzie znajdowały się łącznie 67 osoby, z których 38 zginęło.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koszmarny wypadek w Moskwie. Autobus zderzył się z wozem strażackim

Z relacji źródeł rządowych Azerbejdżanu wynika, że uszkodzona maszyna nie otrzymała pozwolenia na awaryjne lądowanie w Rosji i skierowano ją do Aktau w Kazachstanie, gdzie rozbiła się podczas próby lądowania.

Eksperci podważają pierwszą wersję wydarzeń

Pierwotnie podano, że samolot zderzył się ze stadem ptaków, co miało spowodować awarię systemu sterowania. Maszynę przekierowano z Groznego do Machaczkały, ale ostatecznie skierowano ją nad Morze Kaspijskie w stronę Aktau. Ta narracja spotkała się z krytyką.

Jak relacjonuje serwis wiadomosci.dziennik.pl, analityk wojskowy Jan Matwiejew podkreśla, że w chwili zdarzenia rosyjski system Pancyr-S1 ostrzeliwał drony nad Czeczenią.

Ślady odłamków na burcie samolotu nie wskazują, że został on bezpośrednio trafiony przez Pancyr-S1, są zbyt małe. Bardziej prawdopodobne jest, że taki pocisk rozerwał się w pewnej odległości od statku powietrznego i (że samolot) został pokiereszowany odłamkami, wskutek czego stracił sterowność – powiedział.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Niejasności wokół decyzji o lądowaniu

Decyzja o skierowaniu uszkodzonego samolotu do Aktau wywołuje kolejne pytania. Zgodnie z relacjami świadków, załoga wielokrotnie prosiła o lądowanie awaryjne na terytorium Rosji, jednak jej odmówiono. Powodem miał być gęsty mgły nad Groznym, choć to budzi wątpliwości ekspertów.

Z kolei nagrania, które pojawiły się w mediach społecznościowych, pokazują rany u niektórych pasażerów jeszcze przed katastrofą. Zdaniem specjalistów może to świadczyć o działaniu odłamków rakiety, które dostały się do kabiny.

Kontrowersyjne ujęcia i represje wobec świadków

Opozycyjna stacja telewizyjna Nastojaszczeje Wriemia opublikowała zdjęcia wnętrza samolotu oraz nagrania z miejsca katastrofy. Kadry przedstawiają uszkodzoną część maszyny oraz pasażerów z widocznymi obrażeniami.

Serwis wiadomosci.dziennik.plinformuje, że tuż po publikacji, kazachskie władze nazwały te spekulacje "nieuzasadnionymi". Dodatkowo zatrzymano blogera Azamata Sarsenbajewa, który filmował miejsce tragedii na prośbę BBC i Reutera. Bloger został skazany na 10 dni aresztu za niepodporządkowanie się policji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wciąż wiele pytań bez odpowiedzi

Władze Kazachstanu odrzucają spekulacje o ostrzale samolotu, ale zdjęcia i relacje świadków budzą wątpliwości co do oficjalnych wersji wydarzeń. Eksperci są zgodni, że pełne wyjaśnienie katastrofy wymaga przeprowadzenia dokładnego i niezależnego śledztwa.

Dziwne jest też, że załodze samolotu odmówiono lądowania zarówno w Groznym (rzekomo ze względu na mgłę), jak i w Machaczkale, a skierowano go do Aktau – podkreślił w materiale Nastojaszczeje Wriemia ekspert wojskowy.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Szokujące odkrycie w Puławach. Znaleziono fragmenty ludzkiego ciała
Zaginęła 22-letnia Katarzyna Koczot. Studentka nie wróciła do akademika
Dziennikarka wskazuje wprost. Tego możemy uczyć się od Niemców
Zaskakujący pomysł dyrektora liceum. Zrobił to z myślą o uczennicach
Pożar na Przeróbce w Gdańsku. 50 zastępów straży pożarnej w akcji
Trzy znane polskie uniwersytety złożyły zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o dyplomy
GIS ostrzega przed produktem z Decathlonu. Ponownie trafił do obrotu
Zaginął Łukasz Wnuk. Samorządowiec i muzyk disco polo wyszedł do kościoła
Kibice masowo zwracają karnety. Klub wypłaca tysiące dolarów po oddaniu Luki Doncicia
Atak słonia w Indiach. Zginął niemiecki turysta
Śmierć polskiego wolontariusza w Strefie Gazy. Izrael nie wypłaci odszkodowania
Wilki zaatakowały psa na Pomorzu. Mieszkańcy są przerażeni
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić